Rusko se loučilo s bojovnicí za lidská práva Alexejevovou. Přišel Putin i Navalnyj

Moskva se rozloučila s ruskou obhájkyní lidských práv Ljudmilou Alexejevovou, která zemřela v sobotu ve věku 91 let. Kromě někdejších kolegů z disentu a z hnutí na ochranu lidských práv se pohřbu účastnil i prezident Vladimir Putin či opoziční politik Alexej Navalnyj, pokládaný za Putinova hlavního oponenta.

Pohřeb Ljudmily Alexejevové
Zdroj: Reuters Autor: Maxim Shemetov

Vladimir Putin položil k rakvi kytici růží, objal syna Alexejevové a krátce s ním pohovořil, než opustil sál. Později na schůzi kremelské Rady pro lidská práva označil prezident Ljudmilu Alexejevovou za „silného a statečného člověka,“ který pro Rusko mnohé vykonal. „Hájila spravedlnost, jak jí to přikazovala její čest,“ prohlásil.

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov označil zesnulou aktivistku v prohlášení citovaném agenturou TASS za příklad občanských postojů a vlastenectví pro další generace. „Život věnovala boji za to, co je pro každého nejcennější. A to je svoboda, důstojnost, lidská práva,“ uvedl Gorbačov.

Poslední rozloučení se odehrálo v moskevském Domě novinářů za zvýšených bezpečnostních opatření. Po kremaci má být Alexejevová pohřbena do rodinné hrobky ve Spojených státech, kde žije její rodina.

Vladimir Putin se synem Ljudmily Alexejevové Michailem
Zdroj: Reuters
Autor: Maxim Shemetov

Alexejevová Putina kritizovala, měla ale jeho respekt

Zakladatelka Moskevské helsinské skupiny v minulosti obdržela za obhajobu lidských práv řadu cen, mimo jiné Andreje Sacharova, Olofa Palmeho a Václava Havla. Polský prezident Andrzej Duda vyznamenal Alexejevovou in memoriam.

V době Sovětského svazu se Alexejevová zapojila do disidentského hnutí. V únoru 1977 musela pod hrozbou zatčení vlast opustit a uchýlila se do Spojených států, kde se věnovala dějinám sovětského disentu a působila v rozhlasových stanicích Rádio Svoboda a Hlas Ameriky.

Do Ruska se vrátila v roce 1993 a po nástupu Putina k moci se opět připojila k opozici. Aktivně se postavila rovněž proti ruskému postupu vůči Ukrajině. Navzdory kritice vnitropolitických poměrů ji ale Kreml respektoval, do roku 2012 působila v prezidentské Radě pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva.

V červenci 2017 navštívil Putin Alexejevovou v jejím moskevském bytě, aby jí osobně poblahopřál k devadesátým narozeninám. Na konci téhož roku ji ruský prezident předal státní cenu za významné úspěchy při ochraně lidských práv.

V roce 2015 převzala Alexejevová ve Štrasburku Cenu Václava Havla, kterou uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy. V projevu tehdy vyjádřila politování nad tím, že se Kreml „čím dál více vrací k sovětské praxi“. Režim Vladimira Putina kritizovala také za zákony a překážky, kterým se snaží bránit v činnosti nevládním organizacím.