Mayová si odkladem hlasování o „rozvodové dohodě“ ušetřila ponižující porážku v parlamentu. Při pohledu na mediální ohlasy je však zjevné, že značné ostudě se nevyhnula.
Například web The Telegraph, který je dlouhodobě k počínání Mayové kritický, zaplnil polovinu titulní strany fotkou zachmuřené Mayové, jak odjíždí z parlamentu. V titulku pak zdůraznil ochotu současné lídryně změnit kurz o 180 stupňů, když v něm převrátil jeden ze slavných výroků někdejší premiérky Margaret Thatcherové, kterým v roce 1980 dala najevo neústupnost tváří v tvář kritice.
Guardian: Mayová hraje politickou hru se stabilitou země
Možná vůbec nejpřísnější je ze seriózních deníků levicový The Guardian, jehož redakční komentář označuje premiérku za politickou zombie, která „hraje politickou hru se stabilitou země“. „Mayová nezachraňuje své vůdcovství, naopak jej znehodnocuje až na hranici bezcennosti. Za tento chaos nemůže vinit nikoho jiného než sebe,“ píše The Guardian. List kromě toho na titulní straně připomíná, jak Mayová i další členové vlády v posledních dnech jednoznačně tvrdili, že hlasování plánované na úterý se odkládat nebude.
Komentář v deníku Financial Times (FT) uznává, že utíkat z předem prohrané bitvy není hloupost. Jedním dechem ale dodává, že „musíte mít kam utéct“. „Problém Theresy Mayové je v tom, že ona nemá žádný úkryt… Čelila porážce trojciferným rozdílem u nejdůležitější otázky, jaká byla parlamentu předložena za více než 40 let. Z toho se nedá oklepat,“ píše komentátor Robert Shrimsley.
„A co bude dál?“ ptají se novináři. Shodují se na tom, že Mayová oddálením hlasování jen získala trochu času, avšak zásadní změny podmínek brexitu, které by poslance dostaly na její stranu, získat nemůže.
Druhá možnost, tedy svržení Mayové v rámci vnitrostranického procesu, se s tou první v zásadě nevylučuje. „Vyvolalo by to plnohodnotnou volbu lídra (Konzervativní strany), která by se táhla přinejmenším několik týdnů,“ odhaduje list.
