Z KLDR utekl další voják. Jihokorejská armáda ho dostala do bezpečí

Do Jižní Koreje uprchl severokorejský voják. Oznámila to podle agentur AP a Reuters jihokorejská armáda. Jihokorejští vojáci zběha doprovodili do bezpečí. Incident se odehrál v době, kdy KLDR a Jižní Korea omezily počet hlídek na ostře střežené hranici v zájmu budování důvěry.

Velení jihokorejské armády uvedlo, že jihokorejští vojáci dezertéra odvedli brzy ráno do bezpečí, jakmile si všimli, že se pohybuje na jih od východní části demarkační linie, která odděluje obě Koreje. Podle Reuters nebyl v reakci na útěk zaznamenán žádný neobvyklý pohyb severokorejské armády.

Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že obě korejské armády dokončily odstraňování dvaceti hlídkových stanovišť a min z příhraniční oblasti. Tam se má začít s prvním společným pátráním po pozůstatcích vojáků zabitých během korejské války v letech 1950 až 1953.

Z KLDR utekl i syn tamního generála 

Útěky severokorejských vojáků na jih jsou vzácné, ale v posledních letech už se jich několik odehrálo. Patrně nejznámejším je případ z loňského listopadu. 25letý O Čong-song projel tehdy v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi v terénním voze severokorejské kontrolní stanoviště, ale následně s autem uvázl v příkopu.

Z vozu proto vyskočil a na jihokorejskou stranu utíkal, zatímco severokorejští vojáci na něj ze vzdálenosti pouhých několika metrů začali střílet. Vypálili asi čtyřicet ran a nejméně pětkrát ho zasáhli. Na jihokorejské straně pásma uprchlík zkolaboval.

Jihokorejští a američtí vojáci zběhovi pomohli a odtáhli ho do bezpečí. Zběh se nakonec z vážných zranění zotavil v jihokorejské nemocnici. Letos vyšlo najevo, že se jednalo o syna severokorejského generála.