Bývalý gangster a zadlužený spekulant v čele Krymu?

Simferopol – Před dvěma týdny Sergeje Aksjonova téměř nikdo neznal. Když začali Krym obsazovat ruští ozbrojenci, vyletěla jeho hvězda vzhůru; poslanci jej totiž v obklíčené budově vybrali za premiéra. Nová kyjevská vláda ani Západ volbu neuznaly, zato Moskva ano. Třetí den ve funkci Aksjonov Moskvu požádal o pomoc. Na muže, který pod taktovkou Moskvy mění tvář Krymu, je možné nahlížet různě. Ukrajinští politici upozorňují na to, že se jedná o bývalého gangstera, přezdívaného Goblin.

Na Krym přišel rodák z Moldavska v roce 1989. Začal studovat vojenskou školu, než ale odpřisáhl věrnost Sovětskému svazu, ocitl se v jiné zemi. Té oddanost odepřel. Vystudoval na inženýra a začal podnikat. Ve volných chvílích vedl sdružení řecko-římských zápasníků, sám fair play podle kritiků ale vždycky nehrál. Ukrajinský politik Andrej Senčenko připomněl podezření, které před pěti lety zasáhlo Aksjonovovu startující politickou kariéru. „Pan Aksjonov byl v polovině 90. let hlavou zločineckého gangu, v krymském podsvětí a policejních kruzích známý pod přezdívkou Goblin,“ řekl Senčenko. 

S Aksjonovým obviněním poprvé přišel proruský novinář Michail Bacharev. Ten teď ale nového premiéra brání. „Proč bych vám o tom měl říkat zrovna já? Je pro mě jako pro většinu obyvatel Krymu terra inkognita. Takže je jistě příjemnější vidět, že je to sebejistý a statečný člověk, který se nebojí převzít zodpovědnost,“ říká dnes Bacharev. Bacharev si s Aksjonovem užil několik perných chvilek před soudem, kdy ho Aksjonov za tehdejší obvinění zažaloval. Soudní pře skončila patem. Ze skandálu se Aksjonov oklepal a založil radikální nacionalistickou stranu Ruská jednota. Halasná kampaň ale přesvědčila v roce 2010 jen čtyři procenta voličů. 

4 minuty
Kdo stojí v čele Krymu?
Zdroj: ČT24

Druhý muž Krymu – zadlužený spekulant?

U zrodu Aksjonovovy kariéry stál druhý muž současného Krymu, předseda parlamentu Vladimir Konstantinov. I on touží po připojení k Rusku a i o něm nekoluje zrovna dobrá pověst. Odpůrci ho viní z realitních podvodů. S ním spojené firmy prý ukrajinským bankám dluží na 130 milionů dolarů. 

Moskvě pověst politiků nevadí, je i poloostrov chce přijmout za své. „Pokud lidé na Krymu vyjádří v referendu své přání a rozhodnou se připojit se k Rusku, my jako horní komora parlamentu samozřejmě jejich volbu podpoříme,“ uvedla před necelým týdnem Valentina Matvijenková, předsedkyně horní komory ruského parlamentu. 

Opozice: Za nitky tahá Kreml

Stejně nejasná jako minulost obou politiků byla i samotná Aksjonovova volba do čela samosprávy. Podle opozice separatisté ostatním vyhrožovali a hlasování zmanipulovali. Za nitky mohl tahat i Kreml. „Moskva se rozhodla, že je potřeba podpořit odtržení Krymu od Ukrajiny. Hledali, kdo by mohl stát v jeho čele. Zvolili Aksjonova,“ myslí si ruský politolog blízký Kremlu Sergej Markov.

Valentina Camarová, novinářka Simferopolské televize, si myslí, že všechno zorganizovali Putinovi lidé. „Největší den pro Aksjonova byl, když si ho všiml Vladislav Surkov, Putinův poradce pro zabraná území. Ten tohle představení zorganizoval,“ uvedla.

Oba chráněnci Kremlu teď čekají, co se stane po referendu. Připojení k Rusku je může zachránit od minulých i současných hříchů. Unikli by tak i před spravedlností z Kyjeva. Tamní prokuratura je stíhá za vlastizradu. 

ČT24.z o ukrajinsko-ruské roztržce

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 4 mminutami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„To zlo je stále přítomné.“ V Polsku si připomněli výročí Katyně

Polsko si připomnělo 85 let od takzvaného Katyňského masakru. V roce 1940 sovětská tajná policie povraždila v oblasti Katyně ležící nedaleko od Smolenska v nynějším Rusku na dvaadvacet tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. Vinu Moskva od počátku svalovala na nacistické Německo. To ještě během druhé světové války, když okolí Katyně dobylo, exhumovalo část obětí. Kreml se k činu plně přiznal až v devadesátých letech. Polský premiér Donald Tusk během piety řekl, že stejné zlo, které před 85 lety vraždilo Poláky, v neděli zabíjelo v ukrajinském městě Sumy. „To zlo je tady stále přítomné a tak jako v minulosti, i dnes nás ohrožuje,“ prohlásil.
před 12 hhodinami

Volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr a pučista Nguema

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal padesátiletý Nguema 90,35 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na gabonského ministra vnitra.
před 13 hhodinami

Izrael udeřil na poslední funkční nemocnici v Gaze

Izraelský vzdušný úder v noci na neděli zasáhl nemocnici al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, uvedla podle agentur civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. V průběhu evakuace zemřela jedna pacientka, které lékaři nedokázali zajistit potřebnou péči, píše agentura AP. Úder potvrdila izraelská armáda, podle které byl areál používán Hamásem k plánování a provádění teroristických útoků.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...