Odposlechy i možnost vidět skrz zeď. Izraelské technologie podle Snowdena hrály roli i v kauze Chášakdží

Zbrojní a bezpečnostní technologie jsou v současnosti jedním z hlavních vývozních artiklů Izraele. Tamní firmy vyvíjejí třeba nejnovější bojové drony, ale i odposlouchávací zařízení nebo systémy, které vidí skrz zeď. Mnohamiliardový byznys má i svou odvrácenou stránku – když se tyto produkty dostanou do rukou represivních režimů, upozorňuje zpravodaj ČT David Borek. Na zneužití izraelského systému pro odposlech upozornil bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden.

Video Události
video

Události: V Izraeli kvete vývoj nových bezpečnostních technologií, mohou ale sloužit i druhé straně

Některé vynálezy se inspirují izraelskou realitou. Jedna z firem chce například zrychlit bezpečnostní kontroly před vstupem do nákupních center pomocí senzorů, které dokážou do sedmi sekund rozpoznat přítomnost výbušnin. „Prohlídky by byly méně obtěžující a zvýší to bezpečnost, pokud se to bude používat v podzemních garážích nebo nákupních centrech,“ říká ředitel MS TECH Doron Šalom.

Další zařízení zase „vidí“ skrz zeď, což využijí vojáci, policie nebo hasiči. Nejnovější technologie se sešly na výstavě v Tel Avivu, kam se přijeli podívat i zástupci českého ministerstva vnitra. „Lídrovství Izraele, co se týká kyberochrany a kyberinformací, je zcela nezpochybnitelné,“ říká náměstek českého ministra vnitra Jaroslav Strouhal.

Deník Haaretz ovšem přinesl obsáhlou reportáž o tom, že hi-tech vynálezy z Izraele nakupují i diktátorské režimy po celém světě. Izraelský export těchto technologií loni překročil hodnotu 45 miliard dolarů.

Izraelský odposlech měl podle Snowdena roli v případu Chášakdžího

Uprchlý americký špión Edward Snowden prohlásil, že Saúdové sledovali novináře Džamála Chášakdžího a jeho přátele právě prostřednictvím izraelského programu, který z libovolného mobilního telefonu udělá odposlouchávací zařízení. „Tyhle společnosti, ať už v Izraeli, nebo jinde, uvažují ve stylu: To není můj problém,“ říká Snowden.

Firma NSO, která onu technologii vyvinula, sídlí v izraelském městě Herzlija. Snowdenovo tvrzení odmítla s tím, že prodej jejích výrobků je přísně kontrolován a že její program naopak zachránil mnoho životů v boji proti teroristům i organizovanému zločinu.

Nad úspěchem kreativity izraelských vývojářů se tak podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka vznáší tradiční otázka: Čí bezpečnost vlastně zvyšují bezpečnostní technologie?