Jsou to nacisté vedení Západem, popisují ruská média ukrajinskou vládu

Moskva – Smyšlené desítky tisíc uprchlíků, jednostranné informace na podporu postupu Ruska a kritika revoluce v Kyjevě, jejíž iniciátory označují za neofašistický gang, kterému k moci pomohla asistence Západu. Takové zprávy ohledně situace na Ukrajině přináší ruská státní média, jež se snaží pomoci Kremlu, jak jen se to dá.

Rétorika ruských státních médií je v posledních týdnech naprosto jednostranná. Zatímco kroky Ruska jsou podle nich správné, nezbytné a mohou zabránit velké katastrofě, činy nové ukrajinské vlády označují za nacistické a fašistické, jež jsou podněcovány západními mocnostmi. „Celá ta ukrajinská krize je v ruských médiích prezentována jako něco, co zorganizoval Západ,“ řekla k situaci redaktorka Lidových novin Petra Procházková.

Jedním z nejhlasitějších proruských novinářů je moderátor televize Rossija Dmitrj Kiseljov, jenž je mnohými považován za mistra ruské propagandy. „Krym nepotřebuje revoluci banderovců. Simferopol se obrací k Rusku s prosbou o záchranu,“ hlásal ve zprávách. Sám přitom ještě několik měsíců zpátky propagoval ruskou finanční pomoc Ukrajině. Nyní však naprosto otočil a neustále slovně napadá Ukrajinu.

Kritika se valí i z dalších státních médií, která se při informování veřejnosti nebojí i lhát. Staré obrázky z bojů v Kyjevě vydávají za současnou situaci na Krymu a masírují lidi fotkami spokojených Ukrajinců, již vítají ruské vojáky. Dokonce si dovolily vytvořit i velký příběh o  uprchlících mířících z Ukrajiny do Ruska. „Jen během posledních dvou týdnů hranici překročilo víc než 140 tisíc lidí,“ tvrdily. Pravdou však je, že v ruském Belgorodu o statut uprchlíka doposud zažádalo pouze pět lidí.

Adam Černý, redaktor Hospodářských novin

„Těžko čekat od propagandy, která doprovází každý konflikt, něco umírněného, když si poslechneme rozhovor Vladimira Putina, který už sám o sobě obsahoval některá zásadní tvrzení, jež by se dala lehce zpochybnit. Dokonce byl vnitřně protikladný. Hovořil o minulé vládě, která odešla s prezidentem Janukovyčem, jako o vládě, kde panovala neuvěřitelná míra korupce. Zároveň tvrdí, že ten prezident je legitimní. Buď je ten člověk zloděj, a pak tam nemá co dělat, nebo zloděj není.“

Samozřejmostí je nevyváženost informací. Proruské protesty na východě Ukrajiny a v ruských městech dostávají ve vysílacím čase velký prostor. Zato ty proukrajinské, které se konaly např. v Petrohradě či v Moskvě a během nichž bylo zatčeno hned několik lidí, byly sotva zmíněny.

Podle Černého by Putin vypadal jako slabý, kdyby změnu v Kyjevě přijal. „Rozhodl se proto, že jako slabí budou vypadat ti ostatní. Ruská ekonomika na tom není dobře, a když se nedaří, není nad to pořídit si nějaký konflikt,“ poznamenal redaktor HN s tím, že Putinovi by nejvíc vyhovovalo, kdyby se v Kyjevě opět objevila nějaká „poslušná vláda“ a na Krymu by byla ustavena jakási volná forma protektorátu.

Překvapilo mě, jak ruská veřejnost na to slyší

Hlavní problém spočívá však v tom, že ruská veřejnost a proruští Ukrajinci různé dezinformace a lži berou vážně. „My víme, že máte příkázy od svých pánů zničit Rusko, ale zkuste říci pravdu. My vítáme ruskou armádu, protože ona nás chrání před fašisty,“ řekla reportérovi Guardianu jedna Ukrajinka. A podobné názory panují i mezi dalšími.

Tento fakt nečekala ani Petra Procházková. „Osobně mě překvapilo, jak ruská veřejnost na vliv Západu slyší,“ prozradila s tím, že jde stále o dědictví komunismu.

Postavit se situaci zkusila americká reportérka ruské státní televize Abby Martinová, jež odsoudila ruskou invazi a zdůraznila, že je proti jakémukoliv vměšování do vnitřních záležitostí suverénní země. Podle Procházkové však tento čin příliš pozitivní odezvu u Rusů něměl. Spíše naopak. „Rusko je homogenní v tom, jak vnímá Ameriku, a tady ta kolegyně zapadla přesně do té představy Američanů jako nepřátel, kteří podněcují momentálně ty nepokoje na Ukrajině,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump se setkal se syrským vůdcem Šarou

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 25 mminutami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 33 mminutami

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
10:32Aktualizovánopřed 39 mminutami

Tuniský „Robocop“ likviduje opozici a došlápl si na migranty

Čtyři desítky kritiků tuniského vládce Kaíse Saída si v posledních týdnech vyslechly tvrdé rozsudky. Někteří právníci, novináři, diplomaté či politici mají kvůli obviněním ze spiknutí a terorismu strávit dekády za mřížemi. Kdysi kolébka arabského jara podle kritiků míří k samovládě a protesty proti Saídovi sílí. Úřady mezitím zahájily tažení proti migrantům, kterým zdemolovaly tábory.
před 42 mminutami

Při izraelských úderech zahynulo nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí nemocnice

Při izraelských vzdušných úderech na Pásmo Gazy v noci na středu přišlo o život nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí podle agentury AP místní Indonéská nemocnice poblíž uprchlického tábora Džabálija na severu palestinské enklávy. Izraelská armáda se odmítla k úderům vyjádřit. Údaje není možné ověřit.
09:26Aktualizovánopřed 50 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur.
09:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 1 hhodinou

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 1 hhodinou
Načítání...