Lucas pro ČT24: Putin uvěřil své vlastní propagandě

Praha – Podle redaktora týdeníku The Economist Edwarda Lucase je současná vojenská reakce Ruska na situaci na Ukrajině důsledkem toho, že ruský prezident Vladimir Putin ztrácí kontakt s realitou. „Já si myslím, že on sám uvěřil své propagandě,“ uvedl pro ČT24 Lucas, který je předním specialistou na východní Evropu a autorem na Západě mimořádně úspěšné knihy Nová studená válka o mocenských praktikách putinovského Ruska.

„I Angela Merkelová to řekla prezidentu Obamovi, že Putin je poněkud mimo realitu,“ zdůraznil v pořadu Události, komentáře novinář Edward Lucas. Putin je podle něj přesvědčen, že Ukrajina není samostatným státem a že protestující na Majdanu jsou drogově závislí lidé bez možnosti ovlivnit dění v zemi. „Myslím, že politika pana Putina selhala,“ dodal Lucas.

Touto Putinovou politikou přitom podle Lucase byl plán zatáhnout Ukrajinu do sféry ruského vlivu, který nepočítal se silou hlasu protestujících na Majdanu. „Teď se to snaží zachránit a myslí si, že Krym bude trofej, kterou si odnese z ukrajinské krize,“ uzavřel Lucas.

Reakce Evropy a USA není dostatečná, je třeba dát Putinovi jasný vzkaz

„Reakce EU a USA není dostatečně drsná, přitom ukrajinská krize je jednou z nejhorších krizí: je to horší než válka v Gruzii, než jugoslávská válka a možná i horší než invaze do Československa v roce 1968,“ myslí si Lucas, samozřejmě s tím, že srovnání s proběhlými válkami je spíše potenciální.

Přesto je přesvědčen, že například Jugoslávie byla do mezinárodní politiky a obchodu zapojena mnohem méně než Ukrajina, u níž navíc nelze opomíjet vliv na dodávky ropy a zemního plynu. „Tam potenciálně může docházet k opravdu nebezpečným situacím,“ myslí si Lucas.

„Měli bychom dát jasný vzkaz panu Putinovi: sankce na víza, zmrazit vklady, ale také mobilizovat jednotky u hranic, a to velice rychle,“ nabádá evropské země Lucas.

Chystá Moskva „obchod“ se Západem? Podle ruského on-line deníku gazeta.ru nemají poslední kroky Moskvy rozpoutat konflikt, ale vyvinout tlak na Západ, aby byl přístupnější k jednáním o ruských požadavcích - třeba o výměně Krymu za uznání nové vlády v Kyjevě a pád syrského režimu.

7 minut
Lucas pro ČT24: Putin ztratil kontakt s realitou
Zdroj: ČT24

Knihou Nová studená válka Lucas rozproudil diskuse nad pohledem na Vladimira Putina i politiku Kremlu. Připomíná Putinův nástup k moci, kdy se stal z bývalého agenta KGB šéfem následnické tajné služby a během krátké doby také oblíbeným politikem, i to, že své spolupracovníky z tajných služeb Putin později dosazoval do vedení významných státních podniků. Polemizuje také nad oprávněností zásahů proti Čečencům, které výrazně dopomohly oblibě prezidenta, stejně jako díky vývozu ropy rostoucí ekonomika. Lucas popisuje případy, kdy stát de facto vymazal svobodná média, politické odpůrce a nevládní organizace, na druhou stranu se zamýšlí i nad fungováním propagandy, která vytváří obraz Putina jako zachránce země a ideálního muže. Dívá se ale i za ruské hranice, ať už v kontextu k dnešní situaci často přirovnávaného konfliktu v Gruzii, nebo z hlediska vztahu s Evropskou unií a ovlivňování evropských států formou nákupu podílů v jejich významných podnicích. Podle autora knihy je nebezpečné, jak malou pozornost Evropa dění v Rusku věnuje, podle Lucase je potřeba být zásadový hlavně v oblasti ekonomiky a dodržování mezinárodních pravidel. „Západ musí přestat lákat Rusko na cukr v marné naději, že jeho ústupky vybudují důvěru, že takto Rusko odvykne špatným mravům a že budou podpořeny jeho dobré stránky. Takového cukru již Rusko dostalo spoustu, ale jeho mravy se jenom zhoršily, rozhodně nezlepšily,“ myslí si Lucas.

ČT24.cz o dění na Ukrajině

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 4 hhodinami

Po záplavách v Jižní Koreji přibývají oběti

Na sedmnáct vzrostl v Jižní Koreji počet obětí silných dešťů, záplav a sesuvů půdy, které tuto asijskou zemi sužují od středy. Předchozí bilance činila čtrnáct mrtvých. Po dalších jedenácti lidech se stále pátrá, mrtvých proto může přibývat, napsala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Potopení lodi ve Vietnamu nepřežilo nejméně 35 lidí

Na pětatřicet obětí snížily vietnamské úřady původně odhadovanou vyšší bilanci sobotního ztroskotání výletní lodi v zátoce Ha Long. Potápěči vrak vyzvedli, pátrají po čtyřech pohřešovaných. Deset lidí se zachránilo. Všichni na palubě byli Vietnamci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čína dává miliardy do vývoje AI, aby dostihla USA

Čína investuje miliardy dolarů, aby se stala supervelmocí v umělé inteligenci. Jejím cílem je zúžit technologickou propast a vyrovnat se společnostem ve Spojených státech. Firmy DeepSeek a Alibaba už patří ke světovým špičkám a kromě toho vzniká řada start-upů. Pekingu ve vývoji pomáhá i přístup k obrovskému množství dat uživatelů internetu.
před 5 hhodinami

Kábul může jako první metropole světa přijít o vodu, píše CNN

Afghánská metropole by se mohla brzy stát vůbec prvním moderním hlavním městem, které se ocitne bez vody. Píše to americká stanice CNN. Podle expertů je na vině nárůst populace, změny klimatu i plýtvání. Hladina podzemní vody v Kábulu už klesla o desítky metrů. Podle nevládní organizace Mercy Corps by krize mohla vést k ekonomickému kolapsu.
před 9 hhodinami

Izrael chystá první pozemní operaci v centrální Gaze

Izraelská armáda (IDF) se poprvé od začátku stávajícího konfliktu s Hamásem chystá spustit pozemní operaci v centrální části Pásma Gazy. Jeruzalém vyzval Palestince z oblasti Dajr al-Balah k evakuaci do humanitární zóny na jihu enklávy, píše list The Times of Israel (ToI). Úřady v Gaze ovládané Hamásem oznámily, že v neděli při izraelské střelbě zemřelo dalších 73 Palestinců při čekání na humanitární pomoc. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Poničené budovy a dopravní chaos. Ukrajina udeřila na Moskvu

Ukrajinské dronové útoky na Moskvu způsobily masivní dopravní komplikace na letištích ruské metropole a poškodily řadu výškových budov i aut. Píše to agentura DPA. Celkem 132 vlaků nabralo zpoždění až patnáct hodin po útoku bezpilotního stroje na stanici v Rostovské oblasti, uvedly ruské dráhy.
před 10 hhodinami

Kaliningrad bychom obsadili nebývale rychle, pohrozil Rusku americký generál

Napětí mezi Západem a Moskvou sílí. Americký generál Chris Donahue v týdnu pohrozil Kremlu, že v případě potřeby by síly NATO mohly „nebývalou rychlostí“ dobýt ruskou exklávu Kaliningrad. Silně militarizovaná oblast má pro Moskvu strategický význam; hostí ruskou Baltskou flotilu i sklady atomových zbraní. V případě ruského útoku na Pobaltí by sehrála klíčovou roli.
před 12 hhodinami
Načítání...