Austrálie řeší případ „potravinového terorismu“. Kvůli jehlám v jahodách byla obviněna žena

V Austrálii zatkli padesátiletou ženu, která je podezřelá z ukrývání šicích jehel do jahod. Případ měl těžký dopad na prodejní řetězce i pěstitele. Jeden muž skončil v nemocnici. Australská vláda už v září rozhodla o zvýšení trestu za „potravinový terorismus“, tedy kontaminaci potravin, na 15 let vězení.

Obviněná stane v pondělí před okresním soudem v Brisbane, informovala média. Žádné podrobnosti o motivech zatčené policie nezveřejnila.

Jehly v jahodách se v polovině září objevily v obchodech šesti australských států a teritorií; nejprve v Queenslandu a následně v Novém Jižním Walesu, Viktorii, Teritoriu hlavního města Austrálie, Jižní Austrálii a Tasmánii.

Pěstitelé se hromadně zbavovali jahod

Po konzumaci jahody s jehlou skončil jeden muž v nemocnici a několik značek své produkty z obchodů preventivně stáhlo. Řadu pěstitelů navíc tyto okolnosti donutily vyhodit tuny jahod.

Australské obavy kvůli šicím jehlám ukrytým v jahodách se rozšířily také na Nový Zéland. Jehly se totiž objevily i v ovoci, které prodával obchod v novozélandském Aucklandu.