V Indii odhalili nejvyšší sochu světa. Monstrum za 30 miliard rupií má pomoct ekonomice

V indickém státě Gudžarát byla slavnostně odhalena nejvyšší socha na světě. Takzvaná socha Jednoty představuje bojovníka za indickou nezávislost Vallabhbháího Patéla a měří 182 metrů. Indický premiér Naréndra Módí věří, že se stane turistickým lákadlem a pomůže místní ekonomice.

Video Události
video

Události: Indie se pyšní nejvyšší sochou na světě

Socha za 29,9 miliardy rupií (430 milionů dolarů) stojí v západoindickém státě Gudžarát a je vysněným projektem indického premiéra Módího, který její stavbu zadal už v roce 2010, kdy zastával funkci premiéra Gudžarátu.

Módí odmítá kritiku, že obří socha je jen obřím plýtváním veřejných peněz. Víc než půlku částky zaplatila vláda státu Gudžarát, zbytek šel z federálních peněz a od soukromých dárců.

„Místo utrácení za obří sochu měla vláda podpořit naše farmáře,“ cituje BBC jednoho z místních zemědělců, který si při stavbě monumentu přivydělával jako řidič náklaďáku.

V oblasti, kde socha stojí, dohlížely na bezpečnost tisícovky policistů kvůli obavám z protestů. Policie už v úterý zatkla neupřesněný počet farmářů a aktivistů, kteří požadovali kompenzace za půdu, kterou jim vláda podle nich kvůli stavbě zabavila.

Úřady státu Gudžarát předpokládají, že socha každoročně naláká kolem dvou a půl milionu návštěvníků. Socha, která stojí na 58 metrů vysokém podstavci, ve svých útrobách skrývá vyhlídkovou galerii pro 200 návštěvníků. Je umístěna v úrovni hrudníku ve výšce 153 metrů.

Video V Indii odhalili nejvyšší sochu na světě, měří 182 metrů
video

V Indii odhalili nejvyšší sochu na světě, monstrum se tyčí do výšky 182 metrů

Zdroj: APTN

Indická socha Jednoty je se svými 182 metry zhruba dvakrát vyšší než newyorská socha Svobody a jen o něco málo nižší než Žižkovský vysílač v Praze. Primát však nově odhalené soše dlouho nezůstane – v sousedním indickém státě Maháráštra už roste památník krále Šivádžího, jehož odhadovaná výška je 190 metrů.

Doposud nejvyšší sochou světa byl se 128 metry měděný buddha v obci Čao-čchun v čínské provincii Che-nan.

Indický železný muž, přítel Gándhího

Vallabhbháí Patél působil ve funkci indického vicepremiéra po získání nezávislosti na Británii v roce 1947. Tento nacionalistický politik byl také znám jako „indický železný muž“, protože dokázal přesvědčit jednotlivé rozhádané státy, aby se spojily a staly se součástí sjednocené Indie. Patřil mezi blízké přátele a spolupracovníky Mahátmy Gándhího.

Video Studio 6
video

V budoucnu mohou vznikat sochy srovnatelné s nejvyššími budovami světa