V Pentagonu se našly podezřelé zásilky. Mohou obsahovat jedovatý ricin

V sídle amerického ministerstva obrany byly v pondělí zadrženy nejméně dvě poštovní zásilky. Panuje podezření, že obsahují jedovatý ricin. Podle mluvčího Pentagonu kauzu vyšetřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), bližší podrobnosti nejsou známy.

Experti zkoumají podezřelou zásilku
Zdroj: ČTK, AP Autor: Rogelio V. Solis

Nebezpečný obsah byl zajištěn v ministerské podatelně, kde zásilky procházejí elektronickou kontrolou. Balíčky byly určeny konkrétnímu adresátovi, jeho jméno ale policie nesdělila.

Podatelna, která zůstává v karanténě, se nachází mimo hlavní budovu ministerstva. Nikdo z personálu nebyl podle vyšetřovatelů ohrožen.

Ricinové zásilky putovaly k vlivným osobám už dříve

Ricin je mimořádně nebezpečný jed, jenž se dá získat ze semen skočce obecného, který je běžnou lékárnickou a průmyslovou rostlinou. Po požití či vdechnutí i malého množství tohoto alkaloidu nastává zhruba za tři až pět dnů smrt. 

Poplach kolem jedovatých zásilek přišel v USA už v roce 2013, tedy v době, kdy v zemi ještě vládlo napětí vyvolané krvavým útokem v Bostonu. Kromě tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly dopisy s ricinem určeny také pro republikánského senátora za Mississippi Rogera Wickera a pro soudkyni státu Mississippi Sadie Hollandovou.

Pouze zásilka určená soudkyni se k adresátovi dostala, Hollandová ale zraněna nebyla. Zbylé dva dopisy byly zachyceny ještě před jejich doručením. K činu se v lednu 2014 před soudem přiznal Američan James Everett Dutschke.