Slovinsko hlásí kvůli sněhu a ledu přírodní katastrofu

Vídeň - Řada evropských zemí dál zápolí s následky vlny nepříznivého zimního počasí, které přineslo mrazy a přívaly sněhu. Ve Slovinsku zůstává bez elektrického proudu na 50 000 domácností, s elektrocentrálami přispěla pomoc z Rakouska, z Německa a také od českých hasičů. Slovinský ministr obrany situaci označil za „přírodní katastrofu větších rozměrů“. Ve sněhem zavalených částech Rakouska dál hrozí lavinové nebezpečí, do jehož sledování se zapojily i armádní vrtulníky. Sever Itálie má i nadále problémy s velkou vodou.

Ve Slovinsku je nejvážnější situace v západní části země, kde výpadky proudu trvají už několik dní a opravy si nějaký čas ještě vyžádají. Jihozápadní region Notranjska je kvůli poškozenému dálkovému vedení zcela bez proudu. Elektřinu nemá už od pátku městečko Postojna stejně jako některé vesnice v okrese Pivka.

Podle energetické společnosti Elektro Primorska je dnes na jihozápadě a severozápadě země bez proudu 10 000 domácností. V oblasti působnosti další firmy Elektro Ljubljana nemá elektřinu dalších 25 000 domácností.

Slovinsko se potýká s extrémním počasím
Zdroj: Srdjan Zivulovic/Reuters

Evropa posílá elektrocentrály

V postižených oblastech se snaží výpadky nahradit z nouzových zařízení, a to jak domácích, tak ze zahraničí. Nejvíce elektrocentrál, dvacet tři, zatím poskytlo Rakousko. Další tři agregáty přišly z Německa. Pomoc poskytuje s jednou elektrocentrálou i Česká republika. Podle internetových stránek Hasičského záchranného sboru ČR český tým od pondělí zajišťuje proud v části Postojny. Brzy by měla do země přispět další obdobná pomoc z Německa, Rumunska a Polska.

Sníh a led poničily polovinu slovinských lesů

Značné škody napáchalo extrémní počasí s hustým sněžením a silným větrem ve slovinských lesích. Podle prvních odhadů úřadů je zničeno na 500 000 hektarů lesního porostu, což je téměř polovina všech lesních ploch země. Vyvrácené stromy vedle závějí leckde znemožňují průjezd, a některé obce jsou tak odříznuté od světa. Problémy má nadále i železniční doprava, kterou, kde to jde, nahrazuje přeprava autobusy.

I dnes zůstává kvůli mimořádné situaci zhruba 40 slovinských škol zavřených. Podle meteorologů ale Slovinci zejména v západní části země v brzké zlepšení moc doufat nemohou, už ve středu se očekávají další sněhové srážky.

Slovinsko se potýká s přírodní katastrofou
Zdroj: Srdjan Zivulovic/Reuters

V Rakousku hrozí laviny, Itálie se bojí velké vody

V sousedním Rakousku, které v předchozích dnech také překvapila abnormální nadílka sněhu, armáda vyslala čtyři vrtulníky do východního Tyrolska. Podle dnešní informace zemských úřadů mají především sledovat lavinovou situaci a zjišťovat funkčnost ochranných opatření. Nebezpečí lavin ale hrozí i jinde, především v Korutanech a ve Štýrsku.

Naproti tomu část severu Itálie sužují záplavy způsobené vydatnými dešťovými srážkami. Například na 250 obyvatel vesničky Bovolenta nedaleko Padovy muselo urychleně opustit domovy, protože hrozí, že tamní říčka co chvíli vystoupí ze břehů. Podobně je tomu ale i kolem dalších toků.

Nadále je vážná situace ve Fiumicinu u Říma. Několik rodin se muselo kvůli stoupající vodě evakuovat. Při likvidaci následků nepohody tam pomáhá i armáda. Starosta Říma odhadl škody způsobené nepřízní počasí o uplynulém víkendu na více než sto milionů eur (2,75 miliardy korun). Srážky podle něj vážně poškodily především ulice, školy a sportovní objekty.

3 minuty
Mráz letos zabil v Polsku už 46 lidí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na Charkov má oběti

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Moskva pak tvrdí, že Ukrajinci udeřili na přístavní město Taganrog u Azovského moře.
08:34AktualizovánoPrávě teď

„Tchaj-wan není Venezuela.“ Čína se řídí vlastní logikou, míní experti

Vojenský zásah Spojených států ve Venezuele by podle některých komentátorů mohl posloužit jako vzor pro Čínu usilující o kontrolu nad Tchaj-wanem. Řada expertů si ale myslí, že Peking bude dál postupovat obezřetně, protože se řídí vlastní vnitřní logikou, jež bere v potaz ekonomické důsledky i složitost invaze. Čína si navíc uvědomuje, že její armáda by na obrannou koalici vedenou USA ještě nemusela stačit.
před 2 hhodinami

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
00:12Aktualizovánopřed 4 hhodinami

USA odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině

Spojené státy v pondělí před Radou bezpečnosti OSN odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině jako nebezpečnou a nevysvětlitelnou eskalaci konfliktu. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja veškerou kritiku odmítl, uvedla AFP.
před 4 hhodinami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trump se ve čtvrtek sejde s lídryní venezuelské opozice Machadovou, píše Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír Maríou Corinou Machadovou, informovala v pondělí s odvoláním na představitele Bílého domu agentura Reuters. Americké speciální síly přitom 3. ledna unesly z jihoamerické země tamního autoritářského vůdce Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří nyní před soudem v New Yorku čelí obvinění z narkoterorismu.
před 13 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...