Iráčan, kterého policie podezřívala z vraždy Němce v Chemnitzu, byl propuštěn z vazby

Dvaadvacetiletý Iráčan, který byl před třemi týdny zatčen v souvislosti s vraždou 35letého Němce v Chemnitzu, byl propuštěn z vazby. Druhý podezřelý, 23letý Syřan, ve vazbě zatím zůstává a policie dál pátrá po třetím podezřelém.

Svíčky pro ubodaného Němce v Chemnitzu
Zdroj: Reuters Autor: Matthias Rietschel

Policie krátce po ubodání Daniela H. zatkla 26. srpna Iráčana Júsifa A. a Syřana Aláa S. Mladý Iráčan podíl na krvavém činu odmítl. K jeho propuštění z vazby přispěla zřejmě i výpověď svědka, podle něhož se Júsif A. na činu nepodílel. Policie ani nenašla jeho otisky prstů.

Mladý irácký Kurd byl v uplynulých dvou letech v Německu trestán opakovaně. Dvakrát byl odsouzen k pokutě za držení drog, další pokutu musel zaplatit za podvod, poškození věci a nebezpečný zásah do silniční dopravy.

Loni v červenci dostal osm měsíců s odkladem na dva roky za to, že několika lidem při sporu v ubytovně pro uprchlíky nastříkal do obličeje pepřový sprej.

Zabití Daniela H. vedlo k řadě demonstrací v Chemnitzu, který leží nedaleko českých hranic. Části z nich se účastnily i stovky pravicových radikálů, z nichž někteří napadali přistěhovalce, novináře a policisty. Několik účastníků protestů zaútočilo i na židovskou restauraci.