Muž odpálil u americké ambasády v Egyptě výbušninu. Nikdo nebyl zraněn

Neznámý útočník odpálil výbušné zařízení v blízkosti amerického velvyslanectví v egyptském hlavním městě Káhiře. Podle sdělení egyptských bezpečnostních složek nebyl při incidentu nikdo zraněn a útočník byl zadržen, napsala agentura Reuters. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil.

Ilustrační obrázek bezpečnostních opatření v Káhiře
Zdroj: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Velvyslanectví Spojených států v Káhiře na svém twitterovém účtu napsalo, že o „nahlášeném incidentu“ ví, a zároveň požádalo lidi, aby se okolí ambasády vyhnuli.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí loni v listopadu nařídil armádě, aby do tří měsíců v zemi porazila islamistické radikály. Příkaz byl reakcí na útok na mešitu na Sinajském poloostrově, při kterém přišlo o život více než 300 lidí. Šlo o nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta.

V březnu Sísí obhájil mandát v prezidentských volbách, v nichž měl jen jednoho protikandidáta. Ostatní uchazeči o nejvyšší úřad v zemi kandidaturu vzdali po zastrašování a jeho hlavní vyzyvatel byl předtím zatčen.

Sísí a jeho stoupenci tvrdí, že jsou zapotřebí tvrdá bezpečnostní opatření, která zemi stabilizují. Sísího kritici ho ale viní ze systematického pronásledování opozice a porušování lidských práv.