Z pohřebiště smetí k užitečnému materiálu. Belgičtí vědci mění odpad v pevný ekologický beton

Vědci v Belgii se snaží přijít s novými způsoby, jak recyklovat odpad. Z obřích skládek ho plánují dolovat a měnit v užitečné a navíc ekologické suroviny. Vzniknout může třeba kvalitnější beton, který si poradí s vysokou teplotou i s kyselým prostředím.

Video Horizont ČT24
video

Belgičtí vědci chtějí vyrábět z odpadu nové ekologické materiály

V Evropě je na půl milionu skládek, konkrétně v Belgii leží pohřebiště odpadu hlavně na severu země – a do budoucna se mohou stát zlatým dolem. „Z našeho pohledu jde samozřejmě o snahu přeměnit problém v příležitost,“ uvedl koordinátor Evropského konsorcia EURELCO Peter Tom Jones.

Po vykopání bude možné hůř recyklovatelný materiál roztřídit, zahřát, a vyrobit tak mnohem užitečnější materiál.

Klíčem je takzvaná termovalorizace. Jejím prostřednictvím se suť za pomoci přísad a tepla změní například na beton, který je ovšem oproti tomu běžnému mnohem kvalitnější a podle vědců připomíná vychladlou lávu.

„Chemická struktura tohoto nového betonu je zcela jiná, proto je mnohem lepší třeba pro kanalizační trubky. Více odolá kyselému prostředí, sulfátům i slané vodě,“ konstatoval doktorand Leuvenské univerzity Lukas Arnout.

Navíc je takový beton mnohem ekologičtější, tvrdí experti. Z odpadu kromě tmavých granulí vzniká i směs oxidu uhelnatého a vodíků, kterou by se v budoucnu mohlo topit nebo pohánět auta.

„Skládku dnes vnímáme jako úložiště materiálů a energie, které můžeme z odpadu získat. Říkáme tomu vylepšená těžba skládek,“ podotkl obchodní manažer společnosti Group Machiels Yves Tielemans.