Vůdci KLDR a Jižní Koreje se v září znovu sejdou. Letos už potřetí

Další summit KLDR a Jižní Koreje se uskuteční v září v severokorejské metropoli Pchjongjangu. Podle agentury Jonhap se na místu konání už třetí vrcholné schůky těchto zemí shodli vyjednavači v Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu mezi KLDR a Jižní Koreou.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in
Zdroj: ČTK/AP

Na dubnovém summitu se Severní a Jižní Korea zavázaly, že ještě letos na podzim uskuteční příští schůzku. Severokorejský diktátor Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se letos setkali v dubnu a v květnu.

Obě země deklarovaly zájem na tom, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka let 1950–53. Pchjongjang a Soul také slíbily, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Datum summitu nebylo zveřejněno

Pondělní stručné oznámení o konání třetího letošního summitu neobsahuje žádné další podrobnosti. Neupřesňuje datum, přestože se na něm podle severokorejského zástupce delegace v Pchanmundžomu dohodly. Neuvádí ani nic o způsobu, jakým by Severní a Jižní Korea chtěly dosáhnout vytčených cílů, tedy mírové dohody a jaderného odzbrojení.

Uspořádat schůzku v demilitarizovaném pásmu navrhl minulý týden Pchjongjang. Členy delegací byli z obou stran politici, kteří se zabývají vnitrokorejskými styky a hospodářskou spoluprací. 

Vedle dvou setkání s prezidentem Jižní Koreje severokorejský vůdce Kim Čong-un letos jednal i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Výsledkem jejich schůzky byl příslib denuklearizace Korejského poloostrova.

Prvním hmatatelným výsledkem jejich jednání je repatriace ostatků amerických vojáků padlých během korejské války.