Ostatky desítek Američanů padlých v korejské válce už jsou v USA. Trump děkuje Kimovi za „milou akci“

Repatriace amerických vojáků padlých v korejské válce (zdroj: ČT24)

Ostatky více než padesáti padlých vojáků, které minulý týden od severokorejských úřadů převzali američtí vojenští činitelé, byly ve středu přepraveny na Havaj. Na místě je při pietní akci oficiálně převzal americký viceprezident Mike Pence. Brzy budou ostatky podrobeny analýze DNA a následné identifikaci.

Americký vojenský letoun ostatky přepravil minulý pátek ze severokorejského Wonsanu do Jižní Koreje, odkud byly ve středu po 65 letech od příměří přepraveny na americkou půdu. Na předání ostatků Spojeným státům se dohodli na červnovém summitu v Singapuru prezident USA Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Trump Kimovi na Twitteru poděkoval, že dodržel slovo a začal posílat „ostatky našich skvělých a milovaných pohřešovaných padlých domů“. Uvedl rovněž, že není vůbec překvapen, že severokorejský vůdce „tuto milou akci“ podniknul. Ve tweetu Kimovi rovněž poděkoval „za milý dopis“ a vyjádřil naději, že se s ním brzy setká.

Ostatky každého vojáka vyneslo na Havaji z letadla do hangáru několik příslušníků americké armády. Někteří hosté si při pohledu na průvod utírali slzy. Pence stál v tichosti s rukou na srdci a následně pronesl řeč.

Někteří označují korejskou válku za zapomenutý konflikt. Dnes ale dokazujeme, že tito hrdinové nebyli nikdy zapomenuti… Dnes se naši chlapci vrací domů.
Mike Pence
americký viceprezident

Na vojenské základně Pearl Harbour/Hickam budou ostatky analyzovat armádní specialisté a podle DNA provedou jejich identifikaci. Proces může podle agentury AP trvat měsíce, v některých případech i roky.

Důležitou součástí identifikace bude zjišťování národnosti, protože po boku amerických vojáků v Koreji bojovali příslušníci armád dalších šestnácti států. Ministr obrany USA Jim Mattis nedávno upozornil, že některé ostatky mohou patřit vojákům jiných zemí, které rovněž řadu svých občanů pohřešují. Jde mimo jiné o Austrálii, Belgii, Francii nebo Filipíny.

V korejské válce v letech 1950 až 53 padlo 36 tisíc Američanů a 7700 dalších je pohřešováno. Americké úřady se domnívají, že ostatky 5300 vojáků USA se stále nacházejí na severokorejském území.