Někdejší vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita a bývalý polský prezident Lech Walesa prostřednictvím Facebooku požádal svého bývalého spolupracovníka a pozdějšího soupeře, šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského o odpuštění. Současně napsal, že Jaroslawovi i jeho zesnulému bratrovi Lechovi vše odpouští, dokonce i tu nejhorší podlost v podobě nařčení z donašečství komunistické tajné policii.
Walesa se připravuje na věčnost. Kaczyńského požádal o odpuštění a nazval ho bratrem
Čtyřiasedmdesátiletý Walesa oslovil na Facebooku svého oponenta „bratře“ a připomněl mu, že zanedlouho se oba i s celou generací odeberou na věčnost; exprezident se proto chce usmířit s nepřáteli.
„Jestli jsem Ti něco udělal, prosím o odpuštění. Tobě a Tvému bratrovi světlé památky Lechovi dokážu odpustit vše, dokonce největší ničemnost, jakou jste mi provedli objednáním provokace pod názvem Kiszczakovy složky,“ napsal Walesa v narážce na dokumenty, držené někdejším komunistickým ministrem vnitra Czeslawem Kiszczakem.
Podle nich pozdější hrdina Solidarity na počátku 70. let donášel komunistické tajné policii. Walesa takovou spolupráci vždy popíral, stejně jako popírá pravost dokumentů, nalezených u vdovy po Kiszczakovi.
Kaczyński na výzvu dosud nezareagoval
Mluvčí PiS Beata Mazureková na Twitteru napsala, že „Walesu už nelze brát vážně a jeho výroky nebudeme komentovat“.
Oba politici spolu vedou soudní spor. Šéf vládní strany zažaloval exprezidenta kvůli výroku, že Jaroslaw Kaczyński nese odpovědnost za letecké neštěstí u Smolenska, při kterém zahynul tehdejší prezident Lech Kazcyński. Požaduje omluvu a odškodné 30 000 zlotých (asi 180 000 korun). Soud byl v půlce května odročen na září. Ani jeden z aktérů se k soudu nedostavil, oba se omluvili kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
Walesa ve sporném výroku tvrdil, že Jaroslaw volal na palubu letadla svému bratrovi, aby ho nehledě na špatné počasí přiměl přistát. Poznamenal také, že Lech se pokaždé podřizoval rozhodnutím svého dvojčete.
Minulý měsíc Walesa kategoricky odmítl myšlenku, že by se měl za svá slova omluvit, a zopakoval, že za neštěstí u Smolenska nese vinu Jaroslaw Kaczyński a jeho „šílená verze boje o moc“.
Nejprve spolupracovníci, pak nepřátelé
Dvojčata Kaczyńští byli nejbližšími Walesovými spolupracovníky poté, co se stal prezidentem. Rozešli se ale ve zlém na podzim 1991.
Polský vládní speciál v dubnu 2010 přepravoval polskou delegaci do ruského Smolenska, kde měla uctít památku obětí katyňského masakru, při němž v roce 1940 sovětská tajná policie zavraždila přes 20 000 Poláků. V troskách letadla zahynulo 96 lidí, vesměs členů delegace v čele s prezidentem Kaczyńským.
Ruští vyšetřovatelé za hlavní příčinu nehody označili rozhodnutí přistát navzdory špatné viditelnosti. První polská vyšetřovací komise dospěla k závěru, že vinu nesou i ruští dispečeři, kteří piloty uvedli v omyl. Současné polské vedení s těmito závěry nesouhlasí a ustavilo novou vyšetřovací komisi, jejíž šéf - exministr obrany - Antoni Macierewicz tvrdí, že katastrofu způsobily výbuchy na palubě letadla.