Zastánci referenda o podmínkách brexitu jsou poprvé v převaze

Zastánci referenda o konečných podmínkách dohody s EU o brexitu jsou mezi Brity poprvé v převaze nad těmi, kteří takové hlasování odmítají. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov, který zveřejnil deník The Times. Jednání mezi EU a Británií se totiž vlečou a stále hrozí, že Londýn opustí Unii neřízeně. Tento týden oznámila premiérka Mayová, že osobně přebírá vyjednávání s Bruselem.

Na otázku, zda by se mělo uskutečnit všelidové hlasování o konečných podmínkách, které by měla obsahovat jakákoli brexitová dohoda s EU, odpovědělo kladně 42 procent dotázaných. Proti bylo 40 procent a zbytek na věc neměl názor.

Dotazování se uskutečnilo mezi 1653 dospělými Brity tuto středu a čtvrtek, uvedl list The Times. Referendum o podmínkách brexitu přitom podpořilo 58 procent voličů Labouristické strany, 67 procent voličů Liberálních demokratů a 21 procent voličů konzervativců.

Dnes by Britové odchod z EU podle průzkumu neodhlasovali

V prvním referendu Britové 23. června 2016 hlasovali o tom, jestli v Evropské unii zůstat, nebo odejít. Pro odchod se vyslovilo 51,9 procenta hlasujících, tedy přibližně 17,4 milionu lidí.

Kdyby se referendum o samotném setrvání Británie v EU konalo nyní, hlasovalo by 45 procent Britů podle YouGov pro setrvání, zatímco 42 procent pro brexit; čtyři procenta by se hlasování nezúčastnila a devět procent neví, jak by hlasovalo.

Británie opustí Evropskou unii 29. března příštího roku a do konce prosince 2020 má trvat přechodné období pro hladké zvládnutí odluky. Do té doby tak bude Londýn respektovat nadřazenost unijních kontrolních a vymáhacích mechanismů včetně role Soudního dvora Evropské unie.

Podle vážného scénáře hrozí, že Britové zůstanou bez potravin

Britská vláda zveřejnila 12. července svou vizi budoucích vztahů s Unií, se kterou chce uchovat těsné vazby, bezvízový styk či volný pohyb zboží. Naproti tomu pro služby, jež jsou jedním z motorů britské ekonomiky, plán předpokládá určitou flexibilitu, což v zásadě povede k omezenému přístupu na unijní trhy.

Dohoda mezi Bruselem a Londýnem ale stále není hotová, proto hrozí, že Londýn Unii opustí neřízeně. List The Sunday Times letos v červnu uvedl, že britští úředníci vytvořili tři možné scénáře brexitu bez obchodní dohody – mírný, vážný a nejhorší s názvem Armagedon. Podle prostředního, tedy vážného scénáře se trajektová přeprava v Lamanšském průlivu první den zhroutí a supermarkety budou do několika dní bez potravin a nemocnice do dvou týdnů bez léků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA se vrací k roli obránce Kyjeva, tvrdí expert

Spojené státy jednají se spojenci o novém balíku zbraní pro Ukrajinu. Nová vojenská podpora pro Kyjev bude vůbec první od začátku ruské plnohodnotné války, kterou schválí současný šéf Bílého domu Donald Trump. Ten nově souhlasil, nákup amerických zbraní zaplatí evropští členové NATO. Podle bezpečnostního experta Vlastislava Břízy se USA znovu přibližují pozici obránce Kyjeva, podle politologa Jakuba Dopierally Trump hledá způsob, jak Ukrajinu podpořit, ale zachovat si tvář před domácími podporovateli.
před 8 mminutami

Slovensko žádá odklad hlasování o protiruských sankcích

Zástupce Slovenska dostal pokyn, aby požádal o odklad hlasování o návrhu osmnáctého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku, uvedl premiér Robert Fico (Smer). Bratislava chce podle něj výjimku na dovoz ruského plynu do roku 2034 v souladu se smlouvou, kterou má uzavřenou s ruským koncernem Gazprom. Evropská komise dříve Slovensku slíbila šest různých opatření a kroků v souvislosti se svým návrhem postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruské suroviny do EU.
15:23Aktualizovánopřed 41 mminutami

Prioritou EU je teď zlepšit situaci v Gaze, řekla Kallasová

Pro Evropskou unii (EU) je podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové nyní nejdůležitější zlepšit situaci lidí v palestinském Pásmu Gazy. Unijní ministři zahraničí budou v úterý v Bruselu jednat rovněž o dalším postupu proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že jeho postup v Gaze mohl porušit podmínky asociační dohody s evropským blokem. Je na zemích Unie, aby se rozhodly, jaké přijmou kroky, dodala Kallasová.
10:58Aktualizovánopřed 46 mminutami

Mise na Slovensku odhalila dle Zdechovského selhání i oslabení právního státu

Květnová mise europoslanců na Slovensku odhalila administrativní selhání i oslabení právního státu, uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z frakce Evropské lidové strany (EPP). Kolegům z Výboru pro rozpočtovou kontrolu v úterý představil závěrečnou zprávu z parlamentní mise, kterou vedl. Cílem cesty na Slovensko bylo zejména prověřit ochranu finančních zájmů EU, ale také celkový stav právního státu a fungování kontrolních institucí.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinský premiér Šmyhal podal demisi

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil, že podal demisi. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na jeho místo první místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou. O rekonstrukci kabinetu, v jehož čele dosud stál Šmyhal, už v minulých týdnech spekulovala ukrajinská média.
14:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

S Putinem jsem ještě neskončil, řekl Trump BBC

Z ruského vládce Vladimira Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil, sdělil v rozhovoru pro britskou BBC americký prezident Donald Trump. Interview poskytl několik hodin poté, co Moskvě pohrozil až stoprocentními cly, pokud do padesáti dní neuzavře dohodu o ukončení války s Ukrajinou. Britské stanici šéf Bílého domu také řekl, že věří v kolektivní obranu. NATO přitom dříve opakovaně kritizoval jako zastaralé.
08:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Naši chlapci“ vyvolávají v Polsku debaty. Za války sloužili u Němců

Rozruch v Polsku vyvolala první výstava o Polácích a Kašubech z okolí Gdaňska, kteří byli za druhé světové války donuceni sloužit v německé armádě a válečném námořnictvu. Výstavu nazvanou Naši chlapci zkritizoval prezident i ministr obrany. Muzeum Gdaňska, které expozici pořádá, se ohradilo proti nespravedlivým a povrchním soudům, uvedl list Gazeta Wyborcza.
před 2 hhodinami
Načítání...