Komise žene Maďarsko kvůli azylovým pravidlům k soudu EU, vysvětlit má i zákon „Stop Sorosovi“

Evropská komise poslala Maďarsko před Evropský soud kvůli zákonům o azylu a navracení žadatelů. Dlouhodobý spor se tak posouvá do další fáze. Budapešť navíc dostala dva měsíce na vysvětlení nových pravidel, která zakazují organizacím pomáhat běžencům. Pokud tak neučiní, i tuto věc by mohl dostat na stůl Lucemburk. Vládnoucí strana Fidesz to považuje za důkaz, že Brusel chrání proimigrační organizace.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Evropská komise žaluje Maďarsko kvůli azylovým zákonům

Evropská komise se začala podobou maďarských azylových zákonů zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku ze strany Bruselu. Země se podobně jako Česko či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót z Itálie a Řecka.

Evropské komisi například vadí, že maďarská pravidla umožňují časově neomezenou detenci místo doby omezené na čtyři týdny. Země podle Komise také znemožňuje efektivní podávání žádostí o azyl tím, že migranti jsou eskortováni zpět za hranice i v případě, že chtějí o ochranu požádat. Po několika fázích, kdy se spor nepodařilo vyřešit, Brusel nyní věc předal soudu.

Výzva s dvouměsíční lhůtou na odpověď se týká nových maďarských pravidel kriminalizujících činnosti na podporu žádostí o azyl. Soubor zákonů, který maďarské orgány nazývají s odkazem na amerického finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose „Stop Sorosovi“, staví mimo zákon veškerou pomoc poskytovanou vnitrostátními, mezinárodními a nevládními organizacemi nebo kýmkoli jiným lidem, kteří chtějí požádat o azyl nebo o povolení k pobytu v Maďarsku.

Lidem, kteří by přesto chtěli pomáhat, navíc úprava znemožňuje přístup do tranzitních prostor na hranicích Maďarska, kde jsou žadatelé o azyl zadržováni. Sankce mají podobu od dočasného zadržení až po odnětí svobody až na jeden rok – a vyhoštění ze země.

Kromě toho tyto nové právní předpisy a ústavní změny zavedly nové důvody pro prohlášení žádosti o azyl jako nepřípustné, přičemž právo na azyl je omezeno pouze na osoby, které přijíždějí do Maďarska přímo z místa, kde je ohrožen jejich život nebo svoboda. Komise proto dospěla k závěru, že Maďarsko neplní své povinnosti podle Smluv EU, právních předpisů EU a Listiny základních práv.

Soros tlačí na Brusel, tvrdí maďarská vládnoucí strana

Fidesz v prohlášení poukazuje na to, že Evropská komise svým postupem jen potvrzuje fakt, že Brusel chrání skupiny podporující přistěhovalectví a Sorosovy organizace. Kritizovaný maďarský zákon pak strana označila za očividný trn v oku těch, kteří si přejí, aby Evropa byla zaplavena migranty. Evropská komise opět vyvíjí politický tlak na Maďarsko a její nejnovější opatření ukazuje, že George Soros a jeho lidé zase tlačí na Evropskou komisi, dodal Fidesz.