Polský prezident poslal šéfku nejvyššího soudu do penze. Soudkyně odstoupit odmítá

Šťastný z Unie státních zástupců: Sledujeme justiční apokalypsu (zdroj: ČT24)

V Polsku začíná personální obměna nejvyššího soudu podle nového sporného zákona. Prezident Andrzej Duda přes kritiku z Bruselu od středy penzionoval předsedkyni nejvyššího soudu Malgorzatu Gersdorfovou, jež měla zůstat ve funkci do roku 2020. Změny se týkají i dalších soudců, kteří už chystají protest – hodlají přijít do práce, jako by se nic nestalo. Sama Gersdorfová po schůzce s prezidentem znovu prohlásila, že její postavení se nezměnilo a že také hodlá ve středu přijít do práce.

Gersdorfová ještě před odchodem na schůzku s prezidentem vydala pokyn, že během její nepřítomnosti ji bude zastupovat nejdéle působící soudce Józef Iwulski, o čemž také informovala prezidenta.

„Plány se nezměnily. Paní předsedkyně hodlá zítra (ve středu) být v práci. A jaké budou další osudy paní předsedkyně – například zda se nerozhodne odjet na dovolenou – se dozvíme zítra,“ řekl mluvčí soudu Michal Laskowski, který je sám také soudcem.

„Ve středu ještě přijdu do práce, protože ústava mi určila šestileté funkční období (do roku 2020 – pozn. red.). Musím si počínat v souladu s ústavou,“ prohlásila sama Gersdorfová před poslanci, kterým podávala zprávu o nejvyšším soudu.

„Pokud jde o mé postavení, po jednání s prezidentem se nezměnilo,“ řekla v odpovědi na dotaz, zda abdikovala. Dodala, že pověřila Iwulského vykonáváním svých povinností během své nepřítomnosti, protože hodlá odjet na dovolenou.

Po schůzce s prezidentem, které se zúčastnil také soudce Iwulski, zástupce šéfa prezidentské kanceláře Pawel Mucha prohlásil, že předsedkyně Gersdorfová „přechází z moci zákona do důchodu“ a že prezidentovou vůlí je, aby od středy plnil její povinnosti Iwulski jako nejdéle působící člen nejvyššího soudu.

V Polsku začala obměna nejvyššího soudu, dle kritiků jde o protiústavní krok (zdroj: ČT24)

Zákon posílá do důchodu zhruba třetinu soudců

I Iwulski je přitom mezi soudci, které sporný zákon posílá do důchodu. Od půlnoci 3. července umožňuje penzionovat jedenáct členů nejvyššího soudu, kteří již dosáhli 65 let, a dalších šestnáct soudců je může následovat v druhé polovině července. Šestnáct z nich požádalo prezidenta, aby je ponechal ve funkci, a tak období nejistoty může trvat i několik týdnů.

Končí jistá epocha justice a nejvyššího soudu a jeho nezávislosti – institucionální i rozhodovací.
Malgorzata Gersdorfová
předsedkyně polského nejvyššího soudu

Na nejvyšším soudu momentálně působí 74 soudců, novela jejich počet navyšuje. Kritici se přitom obávají, že noví soudci budou spjati s vládní stranou a získají většinu. Vybírá je totiž Národní soudcovská rada, která sama prošla reformou a částečně ji volí parlament.

Změn je ale víc. „Nový institut zvláštní stížnosti navíc umožňuje nejvyššímu soudu zpochybnit všechny výroky soudů za posledních dvacet let,“ zdůraznil právník organizace Svobodné soudy Michal Wawrykiewicz.

Polský zákon nabyl účinnosti v úterý, přičemž den předtím spustila Evropská komise proti Polsku řízení. V něm může země skončit před unijním soudem. Vládní strana ve Varšavě dala předem najevo, že ve sporu neustoupí.

Ustoupit nechtějí ani soudci, kteří slibují, že 4. července přijdou zase do práce, bez ohledu na případné prezidentovo rozhodnutí o jejich penzionování. To – přinejmenším v případě Gersdorfové – již předpověděla Anna Surówková-Paseková z prezidentské kanceláře.

Podle komentátora MF Dnes Luboše Palaty ovčem soudci nemají moc na výběr. „Soudcům zřejmě nic jiného než respektovat změnu zákona nezbyde,“ míní Palata. Podle něj je možné, že soudci, jichž se zákon týká, podají ústavní žalobu. Připomněl, že strana Právo a spravedlnost de facto ústavní změny prosazuje běžnými zákony. Právě na to soudci, kteří nechtějí z funkcí odejít, poukazují.

Luboš Palata k aktuální situaci kolem polského zákona o nejvyšším soudu (zdroj: ČT24)

Soudci zákon považují za prezidentovu čistku

Na obranu nejvyššího soudu se v úterý večer v Polsku demonstrovalo, protestů se účastnili i sami soudci včetně Gersdorfové.„Prezident připravil čistku tím, že snížil soudcům věk odchodu do penze na 65 let, což podle mnoha právních autorit porušuje ústavní zásadu neodvolatelnosti soudců,“ napsal list Gazeta Wyborcza. Právníci tvrdí, že vládní strana mění ústavu za pomoci obyčejných zákonů, k jejichž prosazení má dostatečnou většinu v obou komorách parlamentu.

Dekomunizace proběhla v polské justici už na začátku 90. let. (…) ‚Komunistických' soudců je už nyní minimum.
Ondřej Štastný
Unie státních zástupců

Následující den hodlají znovu přijít o osmé ráno, aby uvítali Gersdorfovou při příchodu do práce slavnostním špalírem. Podle jejich usnesení má totiž zůstat předsedkyní až do konce šestiletého mandátu v roce 2020. Zatím však není jasné, co bude následovat v dalších dnech. 

Vládní strana ve sporu argumentuje i tím, že svým voličům slíbila zlepšit práci soudů a očistit je od soudců z komunistické éry. Jakkoli třeba právě Gersdorfová v minulosti působila v protikomunistickém hnutí Solidarita a soudkyní se stala až dlouho po pádu komunistického režimu. Do nejvyššího soudu ji jmenoval prezident Lech Kaczyński, bratr šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, který je pokládán za hlavního strůjce nynějších změn v justici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět vstoupil do roku 2025

Příchod nového roku oslavili lidé po celém světě. V Dubaji se centrem velkolepé světelné show stala nejvyšší budova na světě Burdž Chalífa. Přes dva miliony slavících lidí čekaly na pláži Copacabana v brazilském městě Rio de Janeiro. V Jižní Koreji oslavy poznamenala nedávná letecká tragédie, ve Velké Británii je zkomplikovalo počasí. Nový rok oslavili ve středu ráno našeho času také lidé v USA. Na Times Square v New Yorku dorazilo na milion lidí. Rok 2025 jako poslední přivítaly ostrovy v Tichém oceánu, Havaj a následně Americká Samoa.
včeraAktualizovánopřed 24 mminutami

Do davu v New Orleans najelo auto, hlášeno je deset mrtvých

Deset lidí zemřelo a tři desítky dalších utrpěly zranění v New Orleans na jihu USA poté, co nákladní auto vjelo do davu lidí, kteří slavili příchod nového roku. Informovala o tom agentura AP a další americká média. Stanice ABC s odvoláním na nejmenované policisty uvedla, že najetí do lidí bylo „patrně úmyslné“. K události došlo asi tři hodiny po půlnoci místního času (kolem 10:00 našeho času), upřesnila stanice Fox News.
13:02Aktualizovánopřed 43 mminutami

Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska, napsal ve středu ráno web RBK-Ukrajina s odvoláním na operátora plynovodů. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz. Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) následně prohlásil, že zastavení tranzitu bude mít „drastické dopady“ na všechny v EU.
07:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko přišlo o miliardu eur z EU. Nezavedlo reformy

Maďarsko trvale ztratilo přístup k přibližně jedné miliardě eur (asi 25,2 miliardy korun) z fondů Evropské unie. Budapešť do konce loňského roku nezavedla reformy týkající se právního státu, a tak jí Evropská komise peníze neuvolnila, řekla ve středu agentuře DPA mluvčí unijní exekutivy.
před 3 hhodinami

DPA: V Německu při silvestrovských oslavách kvůli pyrotechnice zemřelo pět lidí

Při oslavách příchodu roku 2025 zemřelo v Německu kvůli pyrotechnice pět lidí, informovala ve středu ráno agentura DPA s odvoláním na policii. Mnoho osob je zraněných. Z některých měst jsou hlášeny útoky na záchranáře a jen v Berlíně policisté zadrželi 330 výtržníků.
před 6 hhodinami

Ukrajina zveřejnila jméno ruského velitele podezřelého ze zabíjení v Buči

Ukrajinští vyšetřovatelé uvedli jméno ruského velitele, kterého podezírají, že vydal rozkaz zabíjet civilisty ve městě Buča u Kyjeva, okupovaném ruskými vojsky na počátku války proti Ukrajině. Uvedla to ukrajinská redakce britské stanice BBC.
před 16 hhodinami

Finsko z poničení podmořského kabelu podezřívá sedm členů posádky ruského tankeru

Finská policie podezřívá z nedávného přerušení podmořského energetického kabelu mezi Finskem a Estonskem sedm lidí z asi dvacetičlenné posádky tankeru Eagle S, který patří k takzvané ruské stínové flotile. Informovala o tom finská televize YLE. Námořníci mají zákaz vycestovat.
před 19 hhodinami

Spojené státy zaútočily na vojenské pozice jemenských povstalců

Spojené státy v pondělí a úterý podnikly řadu úderů na vojenské pozice hútíů v jemenském hlavním městě Saná a v pobřežních oblastech země, uvedla americká armáda. Jemenské povstalecké hnutí po útocích prohlásilo, že Jemen hodlá pokračovat v sebeobraně, píší tiskové agentury.
před 21 hhodinami
Načítání...