Kaczyński se nemusí Sikorskému omluvit za slova o diplomatické zradě. Podle soudu má politik silné výroky snést

Polský soud zamítl žalobu bývalého ministra zahraničí Radoslawa Sikorského na předsedu vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). Od Jaroslawa Kaczyńského žádal omluvu a poslání peněz na charitu kvůli slovům o diplomatické zradě, která Kaczyński pronesl po leteckém neštěstí u Smolenska. V roce 2010 při něm zemřel jeho bratr, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński. Podle soudkyně ale Sikorski jako politik musí snést tvrdší kritiku.

Sikorski podal žalobu na konci roku 2016. Po Kaczyńském požadoval formální omluvu a poslání třiceti tisíc polských zlotých (v přepočtu téměř 180 tisíc korun) charitě. Kaczyńského slova totiž prý napadla jeho dobré jméno, čest a důstojnost.

Podle soudu ale politici coby veřejní činitelé podléhají většímu dohledu než ostatní lidé, a proto se ze strany Kaczyńského jednalo o oprávněnou kritiku. On sám podle soudkyně také nešetří slovy a používá silné výroky. Podle soudkyně Kaczyńského slova – „při objektivním vnímání rozumným, průměrným a poctivým příjemcem“ – představovala „informaci neutrálního charakteru“.

Radio Poland rovněž připomnělo, že podle polského práva může být oficiální zástupce státu obviněn z diplomatické zrady, pokud se někdo domnívá, že jednal na úkor země.

Sikorski má také Kaczyńskému zaplatit více než 4000 zlotých (asi 24 tisíc korun) soudních výloh.

Sikorského právní zástupkyně připustila, že by měl politik snášet silnější slova, ve veřejném prostoru by ale neměla zaznívat lživá vyjádření. Proto zvažuje odvolání proti pondělnímu nepravomocnému rozsudku.

Kaczyński se kvůli tragédii ve Smolensku soudí i s Walesou

Sikorski zažaloval Kaczyńského kvůli jeho obvinění z diplomatické zrady. Kaczyński po havárii letadla pro polskou tiskovou agenturu PAP uvedl, že zástupce polského velvyslance v Rusku měl v den katastrofy ve Smolensku vyslat ruským úřadům nótu o vyjmutí místa katastrofy z ruského práva. Sikorski ale podle něj zasáhl a nóta byla stažena.

Sikorski namítl, že taková nóta nikdy neexistovala a polské velvyslanectví tehdy vyslalo pouze nótu o správě ostatků na místě katastrofy.

Kvůli havárii se Kaczyński soudí i s bývalým polským prezidentem Lechem Walesou. V tomto případě ale požaduje omluvu a odškodnění on. Walesa totiž prohlásil, že Kaczyński nese za tragédii odpovědnost.

Závěry vyšetřovacích komisí se liší

K neštěstí u západoruského Smolenska došlo v dubnu 2010. Polský vládní speciál tam přepravoval polskou delegaci, která měla na místě uctít památku obětí katyňského masakru z roku 1940, při kterém Sověti vyvraždili polské důstojníky. Kvůli havárii při přistávání letounu zahynulo 96 lidí včetně hlavy státu.

Ruští vyšetřovatelé jako příčinu tragédie označili rozhodnutí pilotů přistát i přes špatnou viditelnost. První polská vyšetřovací komise vedená bývalým ministrem vnitra Jerzym Millerem ale dospěla k závěru, že vinu nesou i dispečeři, kteří piloty uvedli v omyl. S dosavadními závěry ale nesouhlasí současné polské vedení, a tak ustavilo novou vyšetřovací komisi.

Poslední zpráva nové vyšetřovací komise hovoří o dvou výbuších na palubě letadla. Nicméně Moskva, polská opozice i kritici z řad odborné veřejnosti tento závěr odmítají.