Tabu prolomeno? O summitu s Trumpem už píše i tisk v KLDR, obvykle informuje až zpětně

Vůdce KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump budou na úterní historické schůzce v Singapuru hovořit o trvalém mírovém mechanismu pro Korejský poloostrov, denuklearizaci této oblasti a dalších otázkách. Podle agentury Reuters o tom píšou severokorejská média, která z pravidla o nadcházejících událostech tohoto typu neinformují.

Video Studio 6
video

Média v KLDR o schůzce informují jako o normalizaci vztahů

Severokorejská média dosud o nadcházejícím summitu mlčela. O tom, že Kim je v Singapuru a sejde se tam s Trumpem, stručně informovala až v pondělí. I to je ale podle agentury AP na severokorejské poměry nezvyklé, neboť tamní tisk většinou o událostech informuje až po jejich skončení.

Severokorejci mají omezený přístup k informacím, které se k nim dostávají skrze cenzurovaný státní tisk. O tom, že se Trump a Kim plánují setkat, sice severokorejský tisk informoval, o datu konání summitu a dalších podrobnostech však až do nynějška nikoli.

„Protože státní média mohou prezentovat jenom oficiální postoje režimu, v podstatě se omezují na informace, že se schůzka koná a že jde o normalizaci vztahů,“ upřesnila zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Video Studio 6
video

Trump se chce při setkání s Kimem řídit intuicí

Když Kim v neděli odletěl z KLDR do Singapuru, kam dorazil několik hodin před Trumpem, na titulní straně severokorejských novin byl článek o tom, jak severokorejský vůdce navštívil rybí restauraci v Pchjongjangu.

Podle AP je však pravděpodobné, že Severokorejce setkání jejich vůdce s americkým prezidentem zajímá, jelikož jim potenciálně může změnit životy, a je tak přirozené, že v uzavřeném státě kolují různé zvěsti.

Ať dopadne schůzka jakkoliv, na situaci se nic nezmění 

Washington opakovaně zdůrazňuje, že od Pchjongjangu očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. V případě, že na to Severokorejci přistoupí, jsou Američané ochotni poskytnout jim požadované bezpečnostní záruky a nakonec i uvolnit sankce.

Jak upozorňuje zpravodaj ČT v USA David Miřejovský, ani uzavření jakékoliv dohody situaci okamžitě neovlivní:  „Pokud Kim přijme nějakou dohodu se Spojenými státy, Washington v první reakci neudělá vůbec nic. Donald Trump už mnohokrát avizoval, že chce vidět konkrétní kroky ze strany Severní Koreje. Teprve poté jsou Spojené státy ochotny vzít zpět sankce a pustit KLDR na světové trhy.“ 

Summit se má v úterý konat v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Začátek je ohlášen na 09:00 místního času (03:00 SELČ).

Oba státníci by podle analytiků mohli jednat také o podpisu mírové dohody, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950–53. Trump se nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit především svým instinktem a že hned během první minuty pozná, zda to Severokorejci myslí s denuklearizací vážně. Pokud se summit nebude vyvíjet dobře, je připraven odejít. V opačném případě chce pozvat Kima do Spojených států.

Donald Trump a Lee Hsien Loong
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Ernst

Ještě před setkáním s Kimem Trump osobně poděkoval singapurskému prmeiérovi Lee Hsien Loongovi za pohostinnost a profesionalitu, s jakou tento městský stát k summitu přistupuje. 

„Zítra máme mimořádně zajímavou schůzku a já si myslím, že dopadne velmi dobře,“ prohlásil Trump na setkání s předsedou singapurské vlády. Americký prezident, který ve čtvrtek oslaví 72. narozeniny, dostal při společném obědě s předstihem dort.

Kim Čong-un se singapurským premiérem jednal již v neděli a v pondělí nebyl na veřejnosti vidět. Členové severokorejské a americké delegace se ale sešli k dvouhodinovým rozhovorům, aby doladili poslední podrobnosti před summitem.