Závislost Američanů na syntetických opiátech už řeší i strany v předvolební kampani

Ve Spojených státech roste počet lidí závislých na syntetických opiátech. Problém je už tak velký, že se stává jedním z hlavních témat kampaně před podzimními volbami do Kongresu. Zneužívání takzvaných opioidů řeší obě velké politické strany a prezident Donald Trump musí odrážet kritiku, že problém dostatečně neřeší, přestože to před svým zvolením sliboval.

Video Horizont ČT24
video

Závislost Američanů na opiátech už řeší i strany v předvolební kampani

Jednou z obětí závislosti na syntetických opiátech se stal i Jeff Dugon. Sportovec, který zápasil a hrál fotbal, se na utišujících prášcích stal závislým kvůli zranění kolene.

„Během léčení bral oxycontin. To bylo v roce 2003. Tehdy nikdo nevěděl ani nemluvil o riziku závislosti. Jednou jsme jeli autem a on mi říká: Mami, myslím, že ty prášky začínám mít až moc rád,“ vzpomíná jeho matka Alexis Pleusová.

Její syn se ze závislosti už nikdy nedostal. Předávkoval se v roce 2014. Stejně jako desítky tisíc dalších obětí syntetických opiátů.

Problém se rozrostl natolik, že o něm referoval prezident Donald Trump ve zprávě o stavu unie. „V roce 2016 jsme kvůli předávkování drogami ztratili 64 tisíc Američanů. 174 za den. Sedm každou hodinu,“ uvedl Trump. 

Velkou část předávkování mají na svědomí právě opioidy. Trump po farmaceutických firmách požaduje vývoj jejich nenávykových náhražek a chce přísněji trestat dealery i pašeráky.

Demokraté chtějí víc peněz pro léčbu závislých, republikáni vyšší tresty pro dealery

Syntetické opiáty, až stonásobně silnější než morfin, ale stále zabíjejí. Ani rychlá lékařská pomoc předávkovaným život často nezachrání.

„Během tří let snížíme předepisování opioidů o třetinu. Snižování předpisů už začalo, ale stále jich předepisujeme třikrát víc než v roce 1999,“ uvedl americký ministr zdravotnictví Alex Azar. „Můžeme zřizovat všemožné komise. Můžeme o tom diskutovat. Ale dokud nepřikročíme od slov k činům, nemyslím, že něco změníme,“ podotkl záchranář Earl Hartman.

Závislí tak často shánějí opioidy na černém trhu nebo přecházejí na heroin. Odvykací kůry jsou u silně návykových opiátů náročné a řada narkomanů se k drogám po čase opět vrací. Jako právě Jeff Dugon. „Systém ho zklamal. O tom není pochyb. On neodmítal pomoc. On o ni žebral,“ tvrdí jeho matka. 

Z opioidové krize se mezitím stalo významné politické téma, které před volbami dělí názory na možná řešení. Zatímco demokraté prosazují větší investice do zdravotnictví a léčby závislých, republikáni vidí jako jedinou cestu vyšší tresty dealerům a boj proti pašerákům.