
Tisková konference Vladimira Putina a Angely Merkelové v Soči
Spolková vláda podporuje budování plynovodu Nord Stream 2. Ten má paralelně s dříve vybudovaným plynovodem Nord Stream propojit po dně Baltského moře Rusko s Německem mimo ukrajinské území.
Merkelová v Soči toto německé stanovisko potvrdila a řekla, že status tranzitního státu by si měla Ukrajina zachovat. Putin s tímto názorem souhlasil a poznamenal, že budování plynovodu nemá nic společného s politikou, jde podle něj o výsostně komerční projekt.
„Zastavení ruského tranzitu přes Ukrajinu se nepředpokládá,“ prohlásil prezident. „Dodávky budou pokračovat, pokud se ukážou jako ekonomicky opodstatněné a účelné pro účastníky hospodářské činnosti,“ zdůraznil podle TASS ruský prezident. Na „ekonomicky odůvodněné variantě tranzitu“ se Moskva podle něj může dohodnout přímo s Kyjevem.
Také Merkelová uvedla, že „obecně považujeme Nord Stream 2 ze ekonomický projekt“. Nicméně je podle ní „třeba se zamyslet nad tím, jaké garance může v tomto ohledu Ukrajina získat,“ citovala ji agentura TASS.
Merkelová: Mandát pro mírové síly na Donbasu musí schválit OSN
Oba státníci spolu hovořili i o situaci na východě Ukrajiny, kde ukrajinská armáda čtyři roky čelí proruskému povstání místních separatistů.
Podle Putina se jednalo hlavně o vyslání mnohonárodních mírových sil do Donbasu, což je možnost, o níž se už dlouhé měsíce bezvýsledně mluví. Podle ruského prezidenta se na tuto otázku diplomati obou zemí „znovu podívají“. Merkelová řekla, že příštím krokem musí být odhlasování mandátu pro mírové síly na půdě OSN. Zdůraznila také dodržování minských dohod o urovnání situace na Ukrajině.
Na programu schůzky v Soči byla podle kremelského šéfa i citlivá otázka sankcí, které obchodní výměnu mezi Ruskem a západními státy z obou stran dlouhodobě zatěžují. Putin řekl, že nová vlna ruských sankcí proti USA, o níž jedná ruský parlament, nesmí poškodit nejen ruskou ekonomiku, ale ani hospodářství „poctivých“ ruských obchodních partnerů v cizině.
Oba politici také diskutovali o nedávných násilných střetech na hranici Pásma Gazy a přislíbili poskytnutí humanitární pomoci. Podle agentury TASS patřila k tématům rozhovorů i situace v Sýrii či osud jaderné dohody s Íránem. Po odstoupení Spojených států od dohody plánují dál jednat s oběma stranami.
Putin a Merkelová se také zabývali kauzou šéfa ukrajinské odbočky ruské tiskové agentury RIA Novosti zatčeného nedávno v Kyjevě. Podle ruského prezidenta jde o „bezprecedentní“ událost.