Záchranáři objevili těla dvou zavalených polských horníků

Dva ze tří horníků, které se snažili několik dnů záchranáři vyprostit z polského dolu Zofiówka u Jastřebí nedaleko českých hranic, zahynuli. Záchranný tým teď objevil jejich těla. Poslední ze zavalených horníků zůstává pohřešován a pátrání po něm pokračuje.

Video Zprávy ve 23
video

Záchranáři objevili tělo jednoho ze zavalených polských horníků

Horníci byli pod zemí uvězněni od minulé soboty. K důlnímu otřesu o síle 3,4 stupně Richterovy škály došlo právě v momentu, kdy pracovali na stavbě nové důlní chodby. Ve skoro kilometrové hloubce jich bylo v okamžiku otřesu jedenáct.

Čtyři se podařilo evakuovat, s dalšími sedmi ztratili jejich kolegové spojení. Záchranářům se podařilo dostat ven dva z nich, dva havíři přišli o život a tři byli dosud pohřešováni. Nyní však je zřejmé, že dva nepřežili.

Nález těla prvního z nich oznámila společnost JSW tuto sobotu. „Záchranný tým objevil jednoho ze tří nezvěstných horníků, nejeví ale známky života,“ uvedla bez dalších podrobností. V neděli pak oznámila nález druhého těla. Podle informací ČT našli záchranáři tělo v zatopeném prostoru, odkud odčerpali vodu.

Záchranáři během uplynulého týdne prohloubili otvor do chodby dolu, kde se podle odhadů měli zavalení muži nacházet, a spustili tam speciální telefon a balíček se zásobou jídla a tekutin. Navázat kontakt s havíři se jim ale nepovedlo.

Pátrání po pohřešovaných komplikovala voda, která v noci na středu zaplavila podzemí. Záchranáři rovněž musejí kvůli vysoké koncentraci výbušného metanu pracovat bez využití elektřiny či dálkově řízených robotů poskytnutých vojenským námořnictvem. 

Společnost JSW uvedla, že na záchranné operaci, která je nejsložitější v historii společnosti, se podílí tisícovka lidí.