Skotsko válčí se závislostí na alkoholu, minimální cenu nově určí stát

Skotsko je známé jako kolébka whisky a pije se tu v průměru o čtvrtinu víc než na zbytku britských ostrovů. Vláda teď v boji proti alkoholismu vytasila novátorskou zbraň – od prvního května nelze alkohol pořídit levněji než za minimální cenu stanovenou státem. A někteří experti mluví o největším průlomu od zákazu kouření v restauracích.

Video Horizont ČT24
video

Skotové mají nově stanovenou minimální cenu alkoholu

Každý týden skoro 700 Skotů přebere do té míry, že skončí v nemocnici. Víc než dvěma desítkám týdně už hospitalizace nepomůže – jejich alkoholový mejdan či dlouhodobá závislost končí smrtí.

Skotská vláda se proto naplno pustila do boje proti nadměrné spotřebě alkoholu. Od začátku května zavádí minimální cenu: 50 pencí za jednotku alkoholu. V důsledku by láhev nejlevnějšího piva neměla přijít na legálním skotském trhu na míň než v přepočtu 20 korun. U láhve vína je to 150 korun.

Zákon ale míří především na ty nejlevnější druhy tvrdého alkoholu, které jdou do prodeje mimo restaurace. „Jako někdo, kdo si tím prošel, vím, že kulturní vzorce silně přispívají k problémům s alkoholem. A jen když vyšleme silný signál, i prostřednictvím intervence vlády, můžeme tento trend zvrátit,“ míní bývalý alkoholik Darren McGarvey.

Někteří skotští experti mluví o největším průlomu od zákazu kouření v restauracích. Podle některých skotských odborníků klesne díky zákonu počet úmrtí v důsledku požití alkoholu o 58 případů ročně.

„Určitě je to velmi významný krok, který Skotsko připravovalo od roku 2012. Celá ta myšlenka vznikla ještě daleko dříve, někdy kolem roku 2006,“ poznamenal Miroslav Barták z Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Kliniky adiktologie z 1. LF UK a VFN v Praze.

Změny zasáhnou hlavně chudé, tvrdí kritici

Jiní nápad naopak kritizují. „Zasáhne to zejména lidi s nižšími a středními příjmy. A navíc to nepřinese žádné dodatečné výnosy z daní,“ je přesvědčen ekonom Christopher Snowdon.

Že zákon o minimálních cenách alkoholu diskriminuje chudé, se obává i Asociace skotské whisky, jejíž stížnost se dostala až nejvyššímu britskému soudu. Ten ji ale zamítl. Na výsledky této kampaně teď čeká zbytek Spojeného království, které zatím váhá, zda si vzít Skoty za vzor.