Akce k uctění památky vojáků padlých při obraně státu a obětí teroristických útoků se po celé zemi konaly už od úterního večera, kdy minutou ticha a zvukem sirén začala připomínka 23 646 padlých členů bezpečnostních sil a 3134 obětí teroristických útoků od vyhlášení nezávislosti Izraele před 70 lety.
Připomínková akce pak pokračovala u jeruzalémské Zdi nářků za přítomnosti prezidenta Reuvena Rivlina, náčelníka generálního štábu armády Gadiho Eisenkota, jeruzalémského starosty Nira Barkata a příbuzných padlých. Loni k nim přibylo dalších 71 jmen, mezi nimiž bylo 30 vojáků, kteří zemřeli na následky zranění z minulosti. Na seznamu obětí terorismu loni přibylo 12 jmen.
U jeruzalémského památníku padlých vojáků promluvil premiér Benjamin Netanjahu, jehož bratr padl při osvobozovací operaci v Ugandě roku 1976. „Skláníme hlavy na památku svých milovaných, kteří prolili krev… Není na to žádný lék – každá rodina má vlastní smutek a vlastní odvahu. Padlí za sebou zanechali jasné poselství: Naše životy mohou být krátké, ale zajistili jsme jimi život tohoto národa navždy,“ řekl premiér.
Ve středu se vzpomínkové akce soustředily zejména na Herzlův vrch v Jeruzalémě, kde jsou pohřbeni izraelští státníci i padlí vojáci. Izrael si připomněl oběti terorismu a večer akce skončila zažehnutím pochodně na Herzlově vrchu.
Galerie: Izrael slaví 70. výročí nezávislosti
Se západem Slunce začaly oslavy
Zároveň se vzpomínková část programu přelila ve středu večer v začátek oslav 70. výročí vzniku Izraele, které budou pokračovat do čtvrtečního večera.
Letecké akrobatické přehlídky se konaly nad řadou měst, koncertovaly také vojenské orchestry a lidé měli příležitost v rámci dne otevřených dveří navštívit interiéry vojenských základen či vojenských lodí. Na programu byly také seskoky výsadkářů na plážích Tel Avivu.
V Jeruzalémě se uskutečnila každoroční soutěž znalostí bible, které se zúčastnil i premiér Benjamin Netanjahu. Svátek je také příležitostí k večernímu předání nejvyšších izraelských vyznamenání.
Drtivá většina Izraelců tráví den oslav tradičně se svými rodinami, ve čtvrtek v podvečer vyvrcholí oslavy veřejnými setkáními a koncerty. Obyvatelé země využili dne pracovního volna a příznivého počasí k výletům do parků, do přírody a na mořské pláže, kde se věnovali grilování, veselení anebo jen obyčejným procházkám.
Pro Izrael oslavy, pro Palestince nakba
Historické události z roku 1948 si v dubnu připomínají jen Izraelci. „Palestinci si den nakba, čili den národní porážky, národní katastrofy po prohrané válce z let 1948–1949, budou připomínat až na historické datum, které připadá podle gregoriánského kalendáře na 14. a 15. května,“ vysvětlil Szántó.
Stát Izrael vznikl v květnu 1948 (podle židovského kalendáře 5. ijaru 5708). Na základě rozhodnutí Valného shromáždění OSN z 29. listopadu 1947 o rozdělení britské Palestiny na dva nezávislé státy (arabský a židovský) ho 14. května vyhlásil v Tel Avivu pozdější první izraelský premiér David ben Gurion.
O den později, 15. května 1948, zaútočila na Izrael vojska pěti arabských zemí, čímž začala první izraelsko-arabská válka.