Syrská státní média: Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní vjeli do Dúmy

Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vjeli do syrské Dúmy, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna. Čekali na povolení několik dní. O jejich vstupu do města, které leží východně od Damašku, informovaly syrské státní sdělovací prostředky, sama OPCW zatím nikoli.

Laboratoř WIS v Německu, referenční pracoviště OPCW
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

„Experti na chemické zbraně vstoupili do Dúmy,“ oznámila syrská agentury SANA. USA, Francie a několik dalších zemí obvinily syrský režim a spojenecké Rusko, že se snaží vyšetření útoku znemožňovat. Ruský zdroj při OPCW v pondělí oznámil, že vyšetřovatelé budou moci odjet do Dúmy ve středu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová ale oznámila, že si Washington nemyslí, že se vyšetřovatelé dostali k místu útoku. Sdělila, že ví o zprávách ze Sýrie, že inspektoři místo viděli, avšak Spojené státy se domnívají, „že tým ještě do Dúmy nevstoupil“. Zopakovala také dřívější tvrzení Washingtonu, podle nějž byl v Dúmě použit chlor a sarin.

Francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení upozornilo, že důkazy na místě rychle mizí a je třeba Dúmu vyšetřovatelům zpřístupnit.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová k tomu řekla, že ji postoj francouzského ministerstva zahraniční udivuje. „Rusko se vyslovilo pro co nejrychlejší vyslání inspekce do Dúmy a poskytlo veškerou podporu, aby se ta cesta mohla zorganizovat,“ argumentovala. Přístup inspektorů podle ní komplikoval fakt, že v Dúmě jsou stále zbylí povstalci a OSN si přála bezpečnostní záruky.

Tým OPCW je v Damašku od soboty, ale Rusko a syrská vláda tvrdily, že do Dúmy zatím z bezpečnostních důvodů nemohou. Moskva i Damašek ale také sdělily, že si přejí, aby byla událost vyšetřena. Podle Ruska žádný útok nebyl a okolnosti kolem něj byly zinscenovány. USA se obávají, že Rusko na místě důkazy zničilo.

Rusko tvrdí, že našlo chemickou laboratoř povstalců

Alexandr Rodionov z chemické jednotky ruské armády tvrdí, že jeho lidé našli v Dúmě chemickou laboratoř používanou povstalci. Na místě byl podle něj chlor a materiál potřebný k výrobě yperitu. Kanystr s chlorem se podobal nádobě, která byla na záběrech povstalců dokumentujících údajné místo chemického útoku, tvrdí Rodionov.

V Dúmě ve východní Ghútě byl 7. dubna spáchán útok, při němž syrská armáda podle opozičních zdrojů použila chemické zbraně, které zabily přes 40 lidí. Spojené státy a jejich spojenci z nasazení zakázaných bojových látek viní syrskou vládu a jejího spojence Rusko a připomínají, že Moskva se v roce 2013 zaručila, že Damašek svůj chemický arzenál zničí. Syrská vláda i Rusko obvinění z chemického útoku odmítají.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle nich sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.