„Mafiánský boss s absolutní kontrolou.“ Trumpovi chybí morálka, píše ve výbušné knize exšéf FBI

Někdejší šéf FBI James Comey ve své nové knize s názvem A Higher Loyalty (Vyšší věrnost) kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa jako nemorálního a neoddaného pravdě. Jeho chování přirovnal k mafiánskému bossovi, píší americká média, která mají kopii knihy k dispozici. Trump odvolal Comeyho z funkce loni v květnu. Kniha se začne prodávat příští týden. Šéf Bílého domu obvinil Comeyho ze lži.

Video Události
video

Události: Nová kniha o Trumpovi od Comeyho

Comey v knize uvádí podrobnosti o své spolupráci a komunikaci s Trumpem a také o rozhodování v případu neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové a jejího využívání soukromého e-mailu pro pracovní účely v době, kdy byla ministryní zahraničí.

Bývalý šéf FBI přirovnává Trumpa k mafiánskému bossovi, pro něhož je jím vedená organizace a věrnost k jeho osobě nade vše. Rozhovory s Trumpem prý Comeymu evokovaly doby, kdy měl jako prokurátor co do činění s vůdci zločineckých gangů.

Loajalita nade vše

„Boss s absolutní kontrolou. Přísahy věrnosti. Vidění světa jako (souboje) nás proti nim. Lhaní o čemkoli, důležitém i méně důležitém, ve jménu jakéhosi principu loajality, který povyšuje organizaci nad morálnost a nad pravdu,“ popsal v knize svůj dojem z hlavy státu. Trumpovu vládu nad Amerikou označil za řízenou egem a založenou na osobní oddanosti vůči jeho osobě.

 

Prezident se podle Comeyho rovněž snaží rozmazat hranici mezi policií a bezpečnostními složkami a politiky. Comey napsal, že na něj Trump činil nátlak kvůli vyšetřování ruské role v předloňských amerických volbách. Snažil se jej prý opakovaně přesvědčit, že informace o jeho údajném styku s prostitutkami v moskevském hotelu, které mohly sloužit Rusům jako potenciální materiál k vydírání, jsou vymyšlené.

„Silně se proti těm obviněním ohradil a ptal se, nejspíš řečnicky, jestli vypadá jako chlap, který potřebuje služby prostitutek. A pak začal řešit případy, v nichž jej ženy obviňovaly ze sexuálních útoků, ačkoli jsem se na to neptal. Zmínil množství žen a zdálo se, že se jejich
obvinění naučil nazpaměť,“ napsal Comey, podle něhož se Trump sám v rozhovorech k tomuto tématu vrátil několikrát.

Předchozí kontroverzní kniha Trumpa rozlítila

Komentátoři amerických médií se o knize vyjadřují nejednoznačně. Zatímco podle některých přináší závažné informace, které zpochybňují Trumpovu způsobilost vést prezidentský úřad, podle jiných jde o laciné útoky na prezidenta v odvetě za Comeyho propuštění.

Prezident v reakci na zveřejnění úryvků z knihy označil Comeyho za lháře, který vynášel tajné informace, za což by měl být odsouzen. „Je to slabý a nedůvěryhodný slizoun, který byl, jak ukázal čas, příšerným ředitelem FBI,“ napsal prezident na Twitteru. „Bylo mi velkou ctí vyhodit Jamese Comeyho,“ dodal Trump.

Podle zdrojů televize CNN stihl vznětlivý šéf Bílého domu sotva vstřebat hněv, který v něm vyvolaly pondělní razie u jeho advokáta Michaela Cohena, a dá se čekat, že velká publicita úryvků z Comeyho knihy mu opět zvýší tep.

Lednové vydání k Trumpovi kritické knihy Fire and Fury (Oheň a hněv) novináře Michaela Wolfa popuzený prezident komentoval několik dní a jeho právníci se neúspěšně snažili znemožnit její distribuci.