Neomezený vládce Si Ťin-pching: Separatistické snahy potlačíme, Čínu zachrání jen socialismus

Čínský lid doufá v „naprostou jednotu“ země. Všechny pokusy o rozdělení skončí nezdarem. Čínský prezident Si Ťin-pching to uvedl v narážce na Tchaj-wan a Hongkong během závěrečného projevu na plenárním zasedání parlamentu. Zdůraznil také, že Čínu může zachránit pouze socialismus. Média hodnotí Si Ťin-pchingův proslov jako silně nacionalistický.

Žádné čínské území se od Číny neodštěpí, země je schopná a odhodlaná zmařit jakékoli separatistické pokusy, zdůraznil čínský prezident s tím, že připraven vést „krvavé bitvy“. Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřenou provincii. Čína v minulosti opakovaně varovala, že by na ostrově vojensky zasáhla, pokud by oficiálně vyhlásil nezávislost.

„Ochrana čínské suverenity a územní celistvosti je společnou touhou veškerého čínského lidu,“ řekl Si. Pevninská Čína bude podle něj prosazovat „mírové spojení“ s Tchaj-wanem. Varovný signál směroval i do Spojených států - konkrétně proti novému zákonu, který po téměř 40 letech otevřel dveře americkým politikům k jednání přímo s představiteli Tchaj-wanu.

Prezident je zřejmě odhodlán dostat Tchaj-wan pod kontrolu Pekingu během svého mandátu. Takový krok by jej v historických monografiích postavil na roveň s Mao Ce-tungem, míní odborník na čínskou politiku z Čínské univerzity v Hongkongu Willy Lam.

Čínský prezident dále zdůraznil nezpochybnitelné vůdčí postavení komunistické strany ve všech aspektech života Číny. Autorita komunistické strany podle něj pomůže překonat problémy, kterým Peking čelí: zpomalení růstu, riskantní nadměrné půjčky, možnou obchodní válku či napjaté vztahy s Tchaj-wanem.

Socialismus s čínskými rysy vstoupil do nové éry, tvrdě pracující a odvážný čínský lid je víc sebevědomý, hrdý a silnější.
Si Ťin-pching
čínský prezident

Rychlost a růst nejsou všechno, upozornil Si

Čína by podle prezidenta měla klást důraz na „vysoce kvalitní“ rozvoj, jenž staví na inovaci, a nikoli na rychlosti a růstu. Si také přislíbil, že rozšíří svůj projekt novodobé hedvábné stezky, iniciativy, jejímž účelem je pomocí přístavů, mostů a železnice propojit Asii s Evropou.

V reakci na kritiky tohoto projektu řekl, že cílem tohoto plánu není hegemonie Číny. „Rozvoj Číny žádnou zemi neohrožuje,“ uvedl Si. „Pouze ti, kdo druhé pravidelně ohrožují, vidí v ostatních pouze hrozbu,“ dodal.

Čínský parlament na nynějším plenárním zasedání zvolil Si Ťin-pchinga na další pětileté období poté, co poslanci schválili změnu ústavy v podobě vyškrtnutí klauzule omezující výkon funkce hlavy státu na deset let. To umožní Si Ťin-pchingovi setrvat ve funkci i po vypršení druhého funkčního období v roce 2023.

Ústava dosud omezovala výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Západ a čínská opozice prezidenta kritizují, že jeho působení v čele země je provázeno návratem kultu osobnosti kolem hlavy státu a také posílením represí vůči obráncům demokracie a lidských práv. V Číně je prezident stále nesmírně populární, mimo jiné díky svému nesmlouvavému boji proti korupci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...