Trumpa opouští hlavní ekonomický poradce a strůjce historické daňové reformy

Hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn rezignoval na svou funkci. Podle agentury Reuters to souvisí s jeho odporem k prezidentovu plánu na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku. Za poslední týden je Cohn druhým blízkým spolupracovníkem Trumpa, který se Bílý dům rozhodl opustit. Před ním svůj odchod oznámila šéfka tiskového oddělení Hope Hicksová.

Trumpova bývalá šéfka komunikace Hope Hicksová a jeho bývalý poradce Gary Cohn
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Přesné datum jeho odchodu z Bílého domu zatím není jasné, podle úřadu prezidenta ale zůstane ještě několik týdnů. „Bylo mi ctí sloužit své zemi a podílet se na prorůstových hospodářských opatřeních ve prospěch amerického lidu, obzvlášť schválení historické daňové reformy,“ uvedl Trumpův odcházející poradce v prohlášení.

Prezident mu za práci poděkoval. „Děkuji mu za jeho oddanou službu americkému lidu,“ uvedl v prohlášení zaslaném listu The New York Times. „Gary odvedl mimořádnou práci při řízení naší agendy,“ sdělil prezident. Cohna pak označil za člověka se vzácným nadáním.

Na Twitteru později uvedl, že o Cohnově nástupci rozhodne již brzy. „Na tu práci čeká spousta lidí - vyberu moudře!“ napsal. Podle zdroje agentury Reuters jsou mezi favority na funkci ředitel Národní obchodní rady (NTC) Peter Navarro a konzervativní komentátor Larry Kudlow.

57letý Cohn byl hlavním strůjcem daňové reformy, kterou na konci loňského roku Trump podepsal. Daňové změny, které začaly platit od ledna, byly nejrozsáhlejší od dob prezidenta Ronalda Reagana, který vládl v 80. letech.

Důvodem mohlo být clo na ocel a hliník

Důvod jeho odchodu ani on, ani Bílý dům nesdělili. Podle světových agentur je ale považován za odpůrce protekcionismu, a odchod z Trumpovy administrativy tak může souviset s plánem amerického prezidenta uvalit clo na dovoz oceli a hliníku.

Podle agentury DPA lze Cohnův odchod z Bílého domu vnímat jako znamení, že se Trump nehodlá svého plánu na zavedení cel vzdát. Absence zastánce volného obchodu v prezidentově týmu by se podle ní mohla projevit mimo jiné i při vyjednávání o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem.

Cohn se stal ředitelem Národní ekonomické rady (NEC) v lednu loňského roku. Vystřídal tehdy Jeffa Zientse, který byl posledním hlavním ekonomickým poradcem prezidenta Baracka Obamy.

Před nástupem do funkce v Bílém domě byl prezidentem investiční banky Goldman Sachs. Před časem se o něm jistou dobu spekulovalo jako o možném nástupci Janet Yellenové v čele centrální banky (Fed), nakonec se jím ale stal Jerome Powell.

Několik hodin před oznámením Cohnovy rezignace se Trump na Twitteru ohradil proti tomu, že by v jeho úřadu byl kvůli častým personálním změnám zmatek. „Nové příběhy falešného zpravodajství jsou o tom, že v Bílém domě je CHAOS. Chyba! Lidé vždy přicházejí a odcházejí a já vždy důrazně trvám na dialogu, než učiním konečné rozhodnutí,“ napsal prezident s tím, že jak se snaží o dokonalost, odejdou v budoucnu z úřadu další lidé. Dodal také, že místo chaosu pulzuje Bílým domem mimořádná energie.