USA obvinily 13 Rusů a tři firmy z vměšování do prezidentských voleb

Spojené státy obvinily třináct ruských občanů a tři ruské firmy z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Podle amerických úřadů obvinění zneužili osobních údajů skutečně existujících Američanů například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů. Podle obvinění Rusové také založili a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média. Americký prezident Donald Trump v reakci na obvinění ruské vměšování do voleb poprvé uznal. Dosud tuto možnost popíral. Dodal ale, že tým vedoucí jeho kampaň nedělal nic špatného.

Video Horizont ČT24
video

Zpravodaj ČT Miřejovský v Horizontu ČT24: Spis je nebývale konkrétní

„Rusko zahájilo svou protiamerickou kampaň v roce 2014, dávno předtím, než jsem oznámil, že budu kandidovat na prezidenta,“ reagoval Trump na Twitteru. Podle prezidenta nicméně výsledky prezidentských voleb nebyly ovlivněny.

Šéf Bílého domu dodal, že členové jeho týmu, který vedl předvolební kampaň, se nedopustili ničeho špatného. Zdůraznil, že nikdo z nich s Rusy neuzavřel žádnou dohodu.

Tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera oznámil, že obvinění podala federální velká porota ve Washingtonu, která byla speciálně sestavena pro dozor nad vyšetřováním podezření z ruského vměšování do voleb.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře Reuters, že se ještě neseznámil s obsahem obvinění, a záležitost zatím nekomentoval. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila obvinění za absurdní. Sama ve čtvrtek přišla s tvrzením, že Moskva má konkrétní důkazy o „destruktivním vměšování“ některých západních zemí před březnovými prezidentskými volbami v Rusku.

Obvinění zneužili identitu obyvatel USA

Podle spisu se ruské zásahy do politického vývoje v zemi, včetně zmíněných voleb, datují už od roku 2014. Někteří z obviněných se vydávali za lidi žijící v USA a komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň za pozdějšího vítěze voleb Trumpa.

Podle vyšetřovatelů hodlali šířit „diskreditující informace“ o prezidentských kandidátech, jako byla Hillary Clintonová, Marco Rubio a Ted Cruz, jakož i podporovat demokratického kandidáta Bernieho Sanderse a republikánského kandidáta Trumpa.

V textu se ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných. Podle náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina nebyl proto také žádný Američan obviněn z vědomé spolupráce s Rusy.

„Rusové také naverbovali a platili skutečné Američany, aby se zapojili do politických činností, propagovali politické kampaně a uspořádali politická shromáždění. Obvinění a jejich komplicové předstírali, že jsou skutečnými aktivisty. Podle obžaloby Američané nevěděli, že komunikují s Rusy,“ uvedl náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein.

Ruská skupina neukončila činnost v den voleb, ale i po nich se snažila dál vměšovat a ovlivňovat vnitřní americkou politiku, vyplývá ze spisu podle zpravodaje ČT v USA Davida Miřejovského. „Ve stejný den chtěla v New Yorku zorganizovat dvě velké demonstrace, jednu na podporu Trumpa a jednu proti němu,“ uvedl příklad.

„Tato zpráva podle místních analytiků potvrzuje zprávy tajných služeb, které říkaly, že dlouhodobým cílem Moskvy nebylo jen pomoci Donaldu Trumpovi na cestě do Bílého domu, ale že jejich cíl je velmi široký, tedy vyvolat chaos, rozdělit společnost a znechutit americké voliče.“

David Miřejovský

zpravodaj ČT v USA
  • Velkou porotu složenou z amerických občanů používá americká justice k posuzování důkazů předkládaných mimo jiné zvláštními vyšetřovateli ve speciálních kauzách. Ruskému vlivu na volby se věnuje tato porota od srpna, sestavila ji soudkyně ve Washingtonu.
  • Muellerův tým pracuje na případu od loňského května. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.
  • Vlastní vyšetřování ve věci možného ruského vlivu na loňské volby prezidenta vedou i některé výbory Kongresu. 

Mezi obviněnými firmami je „trollí farma“

Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě, která je mezi obviněnými firmami, je podle Washingtonu pověstnou trollí farmou, jež vyrábí falešné či zkreslené zpravodajství a vysílá ho do světa. Informovala o tom agentura AFP.

Prakticky všichni Rusové, obvinění z podílu na podvratné protiamerické činnosti, v AII pracují. V čele obviněných je člověk blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, miliardář Jevgenij Prigožin, který společně se svými firmami pod společným jmenovatelem Concord tuto trollí farmu pomáhá financovat.

Podle ruské agentury RBK trollí farma začala fungovat v roce 2014 s cílem šířit v Rusku i v zahraničí zkreslené informace stranící Kremlu. V roce 2015 se částečně přeorientovala na ovlivňování veřejného mínění v USA. Loni v říjnu se americkou agendou zabývalo ještě zhruba 90 lidí.

Prigožin není pro USA novým objevem - už dlouhodobě je zapsán na jejich sankčních seznamech společně s dalšími jeho firmami. Prigožinovi se přezdívá „Putinův kuchař“ kvůli tomu, že se od obsluhování hlavy státu vypracoval do postavení největšího dodavatele jídla ruské armádě.

Američan obviněn z krádeže dat 

Přímo ze spolupráce s Rusy sice nebyl obviněn žádný Američan, jeden byl ale obviněn z krádeže identifikačních údajů nic netušících lidí. Osmadvacetiletý Richard Pinedo žijící v jižní Kalifornii se ke své kriminální činnosti přiznal již v pondělí zvláštnímu týmu vyšetřovatele Roberta Muellera. Přiznáním si zajistil příslib nižšího trestu. Podle webu týdeníku Newsweek mu hrozí 15 let vězení a pokuta 250 tisíc dolarů (přes pět milionů korun).

Pinedo provozoval online službu s názvem Auction Essistance, přes kterou nakupoval a prodával čísla bankovních účtů, jejichž prostřednictvím zájemci obcházeli bezpečnostní opatření společností zabývajících se digitálními platbami.

Pinedo takto zneužíval osobní údaje nic netušících lidí a vydělal na tom podle obvinění desítky tisíc dolarů, upozornil Newsweek. Za úplatu tak pomáhal i Rusům. Ovšem podle amerických vyšetřovatelů neměl ponětí, komu skutečně poskytuje své služby.

Obviněné Rusy asi Washington vyhostí

Obviněné ruské občany čeká vyhoštění, naznačil náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, podle kterého Washington nekonzultoval s Moskvou sérii obvinění 13 ruských občanů a tří ruských právnických subjektů.

Rosenstein prohlásil, že obvinění je důkazem toho, že Rusové chtěli ve Spojených státech vyvolat nesvár. Podle něho ovšem ze 37stránkového obviňovacího spisu nevyplývá, že by ruské zasahování do voleb mělo vliv na jejich výsledky.

Mnohá americká média a opoziční demokraté ale zastávají názor, že ruské vměšování pomohlo k vítězství nynějšímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rosenstein je členem Trumpova vládního týmu.

Republikáni i demokraté odmítají zneužívání internetu

Republikáni i demokraté v reakci na zveřejnění obvinění vyzvali k tlaku na poskytovatele internetových služeb a provozovatele sociálních médií, aby přijali opatření proti zneužívání svých sítí. Informovala o tom agentura Reuters.

„Tito Rusové se zapojili do zlověstného a systematického útoku na náš politický systém,“ prohlásil republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Řekl, že obvinění podtrhuje důležitost ochrany integrity budoucích voleb.

Senátor Mark Warner, který vede demokraty ve výboru amerického Senátu pro dozor nad tajnými službami, vyzval sociální média k mnohem aktivnější reakci na tuto hrozbu.

Vůdce demokratů v Senátu Charles Schumer řekl, že nynější obvinění by měla přimět amerického prezidenta Donalda Trumpa k uplatnění nových protiruských sankcí a rovněž k větší obezřetnosti vůči Rusku.

Video Zprávy ve 23
video

Profesor historie a mezinárodních vztahů Lukeš: Obviněný Prigožin patří k lidem blízkým Putinovi