U Libye ztroskotal člun s uprchlíky. Utopených mohou být podle OSN desítky

U libyjského pobřeží ztroskotal člun s uprchlíky. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila s odkazem na tři přeživší, že v člunu byli hlavně Pákistánci. Organizace spojených národů se obává, že se až 90 lidí utopilo.

Uprchlická loď nedaleko břehů Libye
Zdroj: Reuters

Olivia Headonová z IOM řekla, že u libyjského pobřeží bylo vyplaveno deset těl. Dva z mrtvých jsou Libyjci, zbylí jsou Pákistánci. Dvěma osobám z člunu se podařilo doplavat zpět ke břehu, třetího zachránila posádka rybářské lodě. IOM se snaží získat další detaily.

Uprchlíci z Libye míří nejčastěji do Itálie. Loni jich tam dorazilo přes 119 tisíc a z nich více než 3100 byli Pákistánci.

Podle organizace počet Pákistánců mezi uprchlíky stoupá. Zatímco loni byli až na třináctém místě v žebříčku občanů zemí, kteří se snaží dostat do Evropy, letos jsou třetí. Naopak Libyjců ubývá. 

Za letošní leden v Itálii zaregistrovali 240 pákistánských běženců. Podle údajů IOM se letos v lednu dostalo do Evropy přes 6600 uprchlíků, což je víc než loni, kdy během prvního měsíce dorazilo 5983 osob.