Zvířat ve volné přírodě rychle ubývá. Ohrožené zebry a žirafy v Keni teď mapují dobrovolníci

Organizace spojených národů varuje před drastickým úbytkem volně žijících zvířat. Ztráta jejich přirozeného prostředí způsobená hlavně člověkem by prý mohla vést k nejhorší krizi od vymření dinosaurů před 65 miliony let. Předejít tomu se snaží třeba vědci v Keni, kteří fotí s pomocí dobrovolníků ohrožené zebry a žirafy. Vzniknout má přesná databáze zvířat, jež je pomůže lépe chránit.

Video Horizont ČT24
video

S databází ohrožených zvířat v Keni pomáhají stovky dobrovolníků

Objektivy míří v srdci keňské savany na zebry Grévyho. Stovky dobrovolníků tak chtějí přispět národnímu sčítání ohrožených druhů zvířat. Software z čárových kódů na srsti zvířat vyčte třeba i detaily o jejich pohybu nebo reprodukci.

„IBEIS je početní systém, který páruje fotky divokých zvířat s proužky, tečkami a jinými vzory. Díky algoritmu obrazu rozděleného do mřížek poznáme, jestli jde o stejného živočicha,“ říká šéf monitoringu z Lewa Wildlife Conservancy David Kimiti.

Zatímco kdysi zebra Grévyho byla doma v celé oblasti Afrického rohu, dnes žije jen v Etiopii a Keni. Za poslední tři dekády se druh ztenčil o víc než polovinu. Může za to soupeření o pastviny a vodu s jinými zvířaty, ale hlavně ztráta jejich přirozeného prostředí zásahem člověka, který zebry zabíjí pro maso nebo léčebné účely.

„Co se týče čísel, zaznamenali jsme dramatický pokles. V 70. a 80. letech jsme mluvili o 15 tisících jedinců ve volné přírodě. Teď se bavíme o zhruba 2 500,“ upozornil Peter Lulampa z organizace Grevy's Zebra Trust.

Výzkumníci kontrolují i počet žiraf v zemi. Nelegální lov a rozšiřování zemědělské půdy vede k jejich tichému vymírání. „Žirafa síťovaná a zebra Grévyho jsou oba druhy ze severní Keni, takže je rozumné zapojit je do tohoto sčítání a získat tak obrázek o aktuální situaci,“ míní Kimiti.

Pozorovat divoká zvířata do Keni jezdí každoročně víc než milion lidí. Sčítání se snaží zachovat hlavní zdroj příjmu země. Turismus každý rok do státní pokladny přinese 800 milionů dolarů.