Papež František poprvé v Chile. Podpořil původní obyvatele i oběti sexuálního zneužívání

Papež František v úvodu návštěvy Chile vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Vyzval také k respektu vůči právům a kultuře domorodých obyvatel. Posléze na mši pod širým nebem, jíž se zúčastnilo přes 400 tisíc lidí, vyzval k aktivnímu boji za mír a spravedlivou společnost.

„Cítím bolest a hanbu, když pomyslím na nenapravitelné škody způsobené dětem některými církevními představiteli. Je správné požádat o odpuštění a s veškerým úsilím pomoci obětem a zároveň nedopustit, aby se něco podobného opakovalo,“ řekl papež v prezidentském paláci v Santiagu. Vysloužil si tím dlouhý potlesk přítomných i věřících, kteří jeho projev sledovali na velkých obrazovkách v O'Higginsově parku při čekání na mši.

Papež František na návštěvě Chile
Zdroj: Pablo Sanhueza/Reuters

Španělský deník El País nicméně přinesl nesouhlasnou reakci jedné z obětí. „Jsou to prázdná slova, která způsobují ještě větší bolest. Všichni víme, že pro oběti neudělali absolutně nic,“ řekl listu El País Juan Carlos Cruz, který nyní žije v USA a který byl jednou z obětí zneužívání. Podle něj jsou v Chile stále aktivní biskupové, kteří o zneužívání věděli a tyto činy kryli.

Cruz uvedl i konkrétní jména biskupů, mezi nimiž citoval biskupa z jihochilského Osorna Juana Barrose. Ten byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem chilského kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých a zakázal mu církevní činnost.

Některé z Karadimových obětí, které se neúspěšně snažily vyjednat setkání s Františkem během jeho nynější cesty, požadují Barrosovo odvolání. Papež František ale Barrose v minulosti několikrát hájil s tím, že proti němu nejsou žádné důkazy.

František během mše v Santiagu de Chile
Zdroj: Maglio Perez/Reuters

Papežově návštěvě předcházely útoky radikálů

Minulý týden se stalo několik chilských katolických kostelů terčem útoků radikálů, kteří rozbíjeli okna a pokoušeli se zakládat požáry. Podle některých by náklady na papežovu návštěvu mohly být využity lépe - třeba pro chudé Chilany.

„Děkuji vám za vaši práci, bude to náročné. Tři dny v jedné zemi a tři dny v další. Pro mě to nebude tak těžké - v Chile jsem jeden rok studoval a mám tam mnoho přátel,“ řekl papež novinářům na palubě letadla.

Hlava katolické církve je během svého pětiletého pontifikátu v Chile poprvé. Tato 17milionová jihoamerická země hostila naposledy hlavu katolické církve v roce 1987, kdy jí byl papež Jan Pavel II. V Chile tehdy vládl ještě diktátor Augusto Pinochet a ke katolické víře se tam hlásilo na 70 procent obyvatel. Nyní je to asi o deset procent méně.

2 minuty
Papež František zahájil návštěvu Chile
Zdroj: ČT24

Františka přivítala na letišti prezidentka Michelle Bacheletová, jejíž otec byl jednou z prvních obětí Pinochetovy diktatury. Papež se s ní v úterý oficiálně setkal v prezidentském paláci. Ateistka Bacheletová proslula jako reformátorka - mimo jiné pomohla k uzákonění registrovaného partnerství homosexuálů a povolení potratů ve výjimečných případech.

Papež při setkání s prezidentkou a diplomaty zdůraznil nutnost naslouchat původním obyvatelům Chile, na které se často zapomíná. Vyzval k ochraně jejich práv a kultury, „aby se neztratila část identity a bohatství tohoto národa“, citovala jej agentura AFP. Domorodci Araukánci (Mapuči) bojují s vládou o území, jež si nárokují po dávných předcích.

Již po příletu vítaly papeže davy lidí. „Cítila jsem něco velkého. Poprosila jsem ho o zdraví a aby se naší zemi dařilo,“ uvedla jedna z věřících Juana Sandovalová. Nejsledovanějším bodem úterního papežova programu bude mše v O'Higginsově parku v Santiagu de Chile. Na rozloze asi 770 tisíc metrů čtverečních se tam očekává půl milionu věřících.

Odpoledne místního času papež krátce navštíví ženskou věznici a večer se v místní katedrále setká s biskupy, kněžími a seminaristy. Posledním bodem papežova úterního programu je soukromé setkání s jezuity. Jako novic tohoto řádu František v Santiagu před šedesáti lety studoval, tehdy ještě jako Jorge Bergoglio.

V dalších dnech pobytu v Chile se papež chystá do města Temuco, kde se setká s místními Araukánci. Ve čtvrtek zakončí návštěvu Chile na severu země ve městě Iquique, kde se má setkat i se dvěma z obětí Pinochetovy diktatury (1973–2000). V každé z oblastí, kterou papež navštíví, mají obyvatelé v příslušný den volno.

V plánu jsou nejrůznější protesty

Během papežovy návštěvy se očekávají i demonstrace, které už ohlásili mimo jiné feministky či homosexuálové. „Jsem tady, abychom vyjádřili svůj nesouhlas s církevní doktrínou. Odmítáme vše, s čím přicházejí,“ řekl gay aktivista Hector Garrido.

„Nejsme proti návštěvě papeže, ale proti obrazu, jejž mu chce vláda zprostředkovat – že je zde všechno v pořádku, což není pravda,“ prohlásil mluvčí dvaceti organizací, které zaštítily protest ve městě Concepción. Na ten přišlo přes 200 lidí, kteří chtěli projít centrem. K tomu však neměli povolení a policie proti nim zasáhla. Do demonstrace se zapojily i skupiny, které podporují původní obyvatele. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump a pohrozil opatřeními týkajícími se ropy

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 20 mminutami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 3 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 5 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 9 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...