Chorvatští váleční veteráni hrozí vyřešit spor se Slovinskem o Piranský záliv po svém

Chorvatští váleční veteráni pohrozili, že hraniční spor se Slovinskem vezmou do vlastních rukou, pokud problém do tří dnů nevyřeší premiér Andrej Plenković. Podle zpravodajského webu Index.hr toto ultimátum obsahuje dopis, který Plenkovičovi poslal veterán Petar Janjić, známý pod přezdívkou Tromblon (ruční granátomet). Napětí mezi Slovinskem a Chorvatskem trvá kvůli Piranskému zálivu od roku 1991, až loni přiznal arbitrážní soud Slovinsku značnou část zálivu a koridor umožňující přístup na volné moře.

Dopis veterána Petara Janjiče určený předsedovi chorvatské vlády zveřejnilo ve středu večer několik krajně pravicových portálů. „Máš lhůtu 72 hodin k vyřešení problému se Slovinskem, jinak to uděláme my,“ citoval Index.hr z textu dopisu.

Tromblon hrozí, že pokud Plenković v daném termínu věc nevyřeší, dá dohromady stovku lodí rybářů a válečných veteránů, které „ochrání chorvatskou námořní hranici se Slovinskem před nezákonným vpádem cizí policie do chorvatských teritoriálních vod“.

Plenković na Tromblonovo „ultimátum“ přímo nereagoval, ale na dnešním dopoledním zasedání vlády podle chorvatských médií mimo jiné řekl, že se chorvatská strana bude snažit držet toho, co již dříve řekla, to znamená, že se bude vyhýbat incidentům.

Plenković o sporu mluvil se svým slovinským protějškem Mirem Cerarem naposledy v polovině prosince v Záhřebu, ale jejich jednání k ničemu nevedlo. Oba sice mluvili o přátelských vztazích svých zemí, ale pokud jde o spor, znovu vedli svou: Chorvatsko rozhodnutí arbitráže odmítá, zatímco Slovinsko trvá na jeho realizaci. 

Čtvrtstoletí trvající spor vyřešil soud loni 

Obě země se od nabytí nezávislosti v roce 1991 přou o Piranský záliv. V roce 2008 kvůli sporu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. V listopadu 2009 se nakonec obě země dohodly na arbitráži. Slovinci s ní v létě následujícího roku těsnou většinou vyslovili souhlas v referendu

Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu pak koncem června 2017 přiznal Slovinsku značnou část zálivu a koridor, jenž Slovincům umožňuje přístup na volné moře. Záhřeb soud ale už v roce 2015 označil za zkompromitovaný. 

Slovinsko oznámilo, že od 30. prosince 2017 začíná arbitrážní rozhodnutí realizovat. Pohrozilo přitom chorvatským rybářům pokutami ve výši desítek tisíc eur (stovek tisíc korun), pokud budou lovit ve vodách, jež Slovinci považují za své na základě arbitrážního rozhodnutí. 

Chorvatská ministryně zahraničí varovala, že země ochrání území všemi prostředky

Lublaň prosincovými výhružkami vyvolala důraznou reakci Chorvatska. Ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová Buričová naposledy tento týden opětovně upozornila sousední zemi, aby se vyvarovala jednostranných kroků, a opět ji vyzvala k řešení sporu dialogem. Zároveň zopakovala, že Chorvatsko bude své území chránit „všemi prostředky“.

Ve sporném Piranském zálivu, který Chorvaté nazývají Savudrijskou valou, trvá napětí. K žádnému vážnějšímu incidentu ale zatím nedošlo. 

Pokud jde o vysoké pokuty, jimiž hrozí slovinské úřady chorvatským rybářům, poznamenal, že dávání pokut je ten nejmenší problém. „Naše policie zaznamenává všechny slovinské lodě, které vplouvají do našich vod,“ uvedl a dodal, že i Chorvatsko má všechny údaje o rybářích, a pokud na to dojde, „uchýlíme se i my k takovým krokům“.