Za vyděračským počítačovým virem WannaCry stojí KLDR, potvrdil Bílý dům

Bílý dům oficiálně připsal Severní Koreji odpovědnost za šíření vyděračského počítačového programu WannaCry, který na jaře infikoval statisíce počítačů ve 150 zemích světa. Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert uvedl, že Spojené státy mají o severokorejské vině důkazy a že Pchjongjang ponese za vytvoření tohoto viru následky.

„Severní Korea jednala obzvláště zle, většinou bez jakékoliv odpovědi, po více než desetiletí a její zlovolné činy jsou čím dál zřetelnější,“ napsal Bossert v článku pro deník Wall Street Journal. Dodal, že Trumpova vláda bude i nadále uplatňovat „strategii maximálního tlaku, aby omezila schopnost Pchjongjangu podnikat útoky, kybernetické či jiné“.

Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k infikovanému počítači a vyžadoval zaplacení výkupného. Napadl například počítače britského zdravotního systému či vládních úřadů v Rusku, Španělsku a dalších zemích, ale i velké firmy jako Nissan či Renault.

Na KLDR ukázali i Britové a Microsoft

Někteří experti tvrdili, že jedna z prvních verzí viru má část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Později se však objevil jazykový rozbor, podle něhož vedla stopa spíše do Číny.

Bossert nyní uvedl, že USA mají vlastní důkazy a opírají se i o závěry dalších zemí a společností, jako je Velká Británie či Microsoft.

Skupině Lazarus je z minulosti například připisována krádež 81 milionů dolarů (téměř dvou miliard korun) z bangladéšské banky.