Rok poté. Merkelová se sešla s pozůstalými po obětech útoku na vánočním trhu

Německá kancléřka Angela Merkelová se odpoledne v Berlíně sešla s pozůstalými po obětech loňského teroristického útoku na vánoční trh v německé metropoli. Ti v otevřeném dopise kritizovali kancléřku i „zacházení s terorismem“ v Německu. Setkání zúčastnil také Čech Petr Čižmár, jehož manželka Naďa byla jednou z 12 obětí islamistického radikála.

Angela Merkelová se setkala s pozůstalými obětí loňského teroristického útoku v Berlíně
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bernd von Jutrczenka

Schůzka přišla jen den před prvním výročím útoku z 19. prosince a v době, kdy Merkelová i německé úřady čelí ostré kritice příbuzných obětí. Ti jí v otevřeném dopise zhruba před dvěma týdny napsali, že „v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem“.

„Celá ta schůzka probíhala tak, že jsme seděli u 12 stolů rozděleni podle zasedacího pořádku a paní spolková kancléřka obcházela stoly jeden po druhém, aby se se všemi mohla osobně setkat a osobně s námi promluvit,“ řekl po schůzce Čižmár. „My jsme měli štěstí, protože náš stůl byl ten první, u kterého se paní kancléřka posadila,“ uvedl také devětatřicetiletý inženýr, podle kterého díky tomu měli asi nejvíce času si s šéfkou německé vlády promluvit.

Čižmár se jí zeptal třeba na vyšetřování případu, v němž německé úřady učinily řadu chyb. „Ona přislíbila, že se postará o to, aby se všechno vyjasnilo, vyšetřilo. Uvidíme, co se stane doopravdy. Já jsem na to sám zvědav,“ poznamenal. Dnešní setkání, na němž jeho syn David Merkelové dal dvojici obrázků, za což mu česky poděkovala, každopádně vidí jako krok správným směrem.

Útok si vyžádal 12 obětí a na 70 zraněných, podle nich byl tragickým následkem politické nečinnosti vlády Merkelové. „Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné,“ napsali pozůstalí, kteří kancléřce vyčítali mimo jiné to, že jim téměř rok po útoku nekondolovala ani osobně, ani písemně.

Stejnou výhradu v rozhovoru zopakoval i Čižmár, který po úmrtí manželky sám vychovává šestiletého syna. Merkelové, která podle něj stejně jako další politici odmítla přijmout zodpovědnost,  se chtěl zeptal, proč se s postiženými nekomunikovala. Ta věc vysvětlila tak, že v podobných případech s pozůstalými komunikuje buď prezident, nebo šéf vlády. V tomto případě to byl prezident, s nímž se pozůstalí už v únoru setkali.

Šéfka německé vlády na tiskové konferenci v Berlíně uvedla, že si je vědoma toho, že si někteří pozůstalí přáli dřívější setkání. Pondělní schůzku ale i tak považovala za velmi důležitou. Postiženým na ní chtěla dát najevo soucit i odhodlání věci zlepšit. Je jí ale jasné, že ztráta pozůstalých se nedá nikdy odčinit.

I na základě stížností příbuzných obětí německé úřady do budoucna změní přístup k pozůstalým a zraněným. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck minulý týden navrhl mimo jiné, aby se jim usnadnil přístup k pomoci přes určité koordinační centrum. Vyslovil se také pro vyšší finanční odškodnění. Vláda už takovou pomoc přislíbila.