Prostupná hranice mezi „Irsky“? Průlom se zatím nekoná, oznámil Juncker po schůzce s Mayovou

Britská premiérka Theresa Mayová jednala v Bruselu se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jen chvíli před napjatě očekávaným setkáním britští novináři informovali, že obě strany jednání o odchodu Británie z EU dokázaly najít shodu ohledně otázky budoucí podoby hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Má zůstat prostupná. Juncker ale po schůzce prohlásil, že sice došlo ke sblížení názorů, shoda se ovšem zatím nekoná. Dublin nad vývojem vyjádřil politování.

Video Horizont ČT24
video

Lidé žijící na hranici mezi „Irsky“ jsou závislí na vzájemném obchodu

Podle Junckera budou jednání v týdnu pokračovat. Dosažení shody ještě před prosincovým summitem EU je stále možné, uvedl šéf Komise. Sám doufá, že v polovině měsíce EU schválí další fázi jednání.

Také předseda Evropské rady Donald Tusk po schůzce s Mayovou vyjádřil naději, že se podmínky odchodu přece jen podaří dořešit včas. V úterý byl prý připraven doplnit vnitrounijní programové body k jednáním o budoucnosti vztahů s Británií, ale Londýn a Komise požádaly o více času. „Bude to časově velmi napjaté, ale dohoda na prosincovém summitu je stále možná,“ prohlásil.

Tusk před deseti dny označil pondělní jednání jako nejzazší termín k nalezení dostatečné shody nad tématy první fáze brexitových rozhovorů.

Pokud by nepřišel dostatečný posun v otázce režimu irské hranice, finančního vyrovnání a práv unijních občanů po brexitu, nebude podle Tuska moci unijní summit na konci příštího týdne rozhodnout o začátku další fáze vyjednávání. Ta už se má týkat široké oblasti budoucích vzájemných vztahů, včetně pro Brity klíčové otázky obchodu.

Lukáš Dolanský

Lukáš Dolanský

zpravodaj ČT v Bruselu

„Schůzka je zásadní. Politikům v Bruselu dochází trpělivost, chtějí už mít alespoň část dohody hotovou.“

Lukáš Dolanský

zpravodaj ČT v Bruselu

Dohoda o irsko-irské hranici se nelíbí unionistům 

Intenzivní víkendová jednání diplomatů o irské otázce, kde se jednalo především o potřebě zamezit vzniku standardního hraničního režimu na vnější hranici EU, ale skončila podle Daily Telegraph a Financial Times úspěšně.

Junckerův mluvčí potvrdil, že šéf komise telefonicky hovořil s irským premiérem Leem Varadkarem. Dublin žádal záruky, že i po brexitu zůstane hranice prostupná, jinak hrozil vetem jednání.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney potvrdil, že obě strany jsou „konečné dohodě velmi blízko“. I on naznačil, že ani po brexitu nebudou zavedeny celní ani pasové kontroly na hranicích.

Podle spolupracovníka ČT Ivana Kytky se dohoda nelíbí britským unionistům, kteří drží u moci menšinovou vládu Mayové. „Mayová jim musela ustoupit a připravenou dohodu s Bruselem za pět minut dvanáct odvolat,“ podotkl Kytka.

Dublin vyjádřil nad výsledkem jednání Mayové s Junckerem a Tuskem politování. „Jsme zklamáni a zaskočeni, že dohoda dnes nemohla být uzavřena. Rádi ale poskytneme britské vládě další čas, pokud ho potřebuje, abychom mohli dohodu uzavřít v nadcházejících dnech,“ řekl na tiskové konferenci irský premiér Leo Varadkar.

video Kovář: V Irsku vzniknou dva celní režimy
Video Studio ČT24
video

Kovář: V Irsku vzniknou dva celní režimy

Británie v rámci brexitu opustí celní unii, a tudíž na ostrově vzniknou dva celní režimy. „Mohou být mimo celní režim pašovány některé produkty,“ vysvětlil expert z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Kovář, v čem spočívá problém.

Podle Kováře riziko nelegálního přesunu zboží není možné zcela eliminovat. „Evropská unie bude muset udělat ústupek v tom, že si členské státy řeknou, že jistou úroveň rizika jsou schopny přijmout, a Irové si na druhou stranu budou muset říct, že hraniční režim bude o něco přísnější, než je teď,“ očekává oboustranný kompromis.

Dohoda i o „rozvodovém účtu“?

Podle BBC Brusel i Londýn už také dosáhly dohody ohledně „rozvodového účtu“, tedy způsobu vypořádání závazků Británie jako člena EU, a práv občanů, kde je hlavní spornou věcí role Evropského soudního dvora.

Harmonogram vystoupení Velké Británie z EU
Zdroj: ČT24