Tusk: Londýn má deset dní na pokrok v jednáních o brexitu

Horizont ČT24: Mayová dostala deset dní navíc, aby přišla s novou nabídkou (zdroj: ČT24)

Deset dní dostala Británie na pokrok v jednáních s Evropskou unií o finančním vyrovnání, o režimu na irské hranici a o právech občanů EU v zemi po jejím odchodu z Unie. Na sociální síti Twitter totiž šéf Evropské rady Donald Tusk po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou varoval, že pokud takový posun v tomto termínu nepřijde, nebude moci unijní summit v polovině prosince rozhodnout o začátku diskuse s Londýnem o budoucích obchodních a dalších vztazích.

Daných deset dní uplyne v pondělí 4. prosince. Na ten den má s britskou premiérkou Mayovou naplánovanou večeři předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Je tak velmi pravděpodobné, že právě na tomto setkání by mohla šéfka britské vlády přijít s finální britskou nabídkou.

Podle diplomatických informací ČTK nyní britská strana s vyjednávacím týmem Michela Barniera na pracovních úrovních rokuje v zásadě nepřetržitě. Prakticky, byť nikoli oficiálně, tak byl zřejmě opuštěn od léta používaný model sledu jednacích kol.

Ostatních sedmadvacet zemí Evropské unie rozhovory s Brity o jejich odchodu z EU rozdělilo do dvou částí. V nynější první se chtějí domluvit na okolnostech samotného brexitu, především na třech klíčových otázkách.

Jde o postavení a práva občanů EU po brexitu v Británii a Britů ve zbytku EU, o podobě režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a také o vyrovnání závazků, které na sebe Británie jako člen EU vzala. Bez „dostatečného pokroku“ ve všech třech těchto oblastech se Unie odmítá s Londýnem začít bavit o budoucnosti vzájemných vztahů.

Britská premiérka Theresa Mayová v Bruselu prohlašovala, že EU a Británie se musí pohnout kupředu společně. Britové totiž upozorňují, že například otázku finančních závazků je možné plně vyřešit až v rozhovorech, které se týkají právě budoucnosti.

Britská média: Londýn je ochoten zaplatit víc než 20 miliard liber

Ministři britské vlády se ale podle BBC v pondělí shodli na potřebě nabídnout Evropské unii za urovnání financí víc peněz než dříve ohlášených 20 miliard liber (577 miliard korun). Deník The Times odhaduje, že účet za odluku s EU se může až zdvojnásobit, přičemž takové spekulace dosud vláda odmítala. 

Všeobecné očekávání, že se všechny sporné otázky podaří alespoň v principu domluvit do nadcházejícího summitu EU v polovině prosince, ale nyní začíná v Bruselu slábnout. Potřebný posun je podle Tuskova vyjádření na Twitteru „stále velká výzva“.

Britové odejdou z Unie na konci března 2019. Rozhovory nejen o brexitu samotném, ale také komplikovaná jednání o přechodných obdobích a obchodních, bezpečnostních, kulturních a dalších vztazích po něm ale musí skončit dříve. Důvodem je fakt, že případně dojednané dohody musí ještě projít potřebným ratifikačním procesem.

Harmonogram vystoupení Velké Británie z EU
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejničivější požáry v historii Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
05:40Aktualizovánopřed 9 mminutami

V Drážďanech evakuovali centrum města kvůli zneškodnění bomby z války

V Drážďanech ve čtvrtek brzy ráno proběhla evakuace lidí z kilometrové zóny kolem letecké bomby z druhé světové války, kterou dělníci ve středu našli při demolici zbytků zříceného mostu Carolabrücke. Oblast, která zahrnuje celé historické jádro města i jeho bezprostřední okolí, muselo podle úřadů do 9:00 opustit asi deset tisíc lidí. Nyní se pyrotechnici pokoušejí bombu zneškodnit.
před 2 hhodinami

Bývalý informátor FBI dostal za lži o Bidenovi a jeho synovi šestiletý trest

Bývalý informátor amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který se přiznal, že lhal o aktivitách prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera kolem ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings, ve středu dostal u soudu šestiletý trest. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů.
před 3 hhodinami

Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách

Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
před 5 hhodinami

Nadšení Syřanů ze svobody brzdí strach z islamizace

Do Sýrie se po pádu režimu diktátora Bašára Asada krok za krokem vrací normální život. Symbolem změn je i letiště v Damašku, které po letech sankcí obnovuje mezinárodní provoz. Opatrnou euforii obyvatel ale zastiňují obavy z plánů vládnoucích islamistů i stav země zničené dlouholetou občanskou válkou.
před 6 hhodinami

Ruský úder na Záporoží nepřežilo třináct lidí

Při ruském vzdušném útoku na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny bylo zabito nejméně třináct lidí, informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Úřad ukrajinského generálního prokurátora informoval o tom, že kromě toho bylo při úderu zraněno 63 lidí. Záchranné akce na místě už skončily.
před 12 hhodinami

Trumpa na Grónsku lákají suroviny i strategická poloha

Poznámky nastupujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o připojení Grónska a průplavu v Panamě k USA souvisejí nejen se zajištěním národní bezpečnosti, ale také se změnami klimatu. Oteplování zvyšuje význam obou míst z hlediska lodní dopravy a obchodu. Arktida, kde USA soupeří o vliv s Ruskem a Čínou, pak skýtá bohatá naleziště přírodních zdrojů. Grónsko má zároveň strategickou polohu v případě většího konfliktu s Ruskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zásoby plynu v Podněstří vystačí pouze 24 dní, tvrdí tamní úřady

Až osm hodin denně nově trvají odstávky elektřiny v separatistickém moldavském regionu Podněstří. Odtrženecké území navázané na Moskvu nedostává od začátku roku ruský plyn, kvůli čemuž zápasí s energetickou i humanitární krizí. Představitelé mezinárodně neuznané republiky ve středu přiznali, že i při maximálním šetření jim plyn v zásobnících vystačí pouze 24 dní. Separatisté vinu svalují na vlády Moldavska a Ukrajiny, ty ale viní Kreml.
před 13 hhodinami
Načítání...