Do Angoly lidé prchají před zvěrstvy v Kongu. V záchytném centru natáčel štáb ČT

V Angole žije skoro 40 tisíc uprchlíků, kteří utekli ze sousední Demokratické republiky Kongo, kde se bojuje nepřetržitě od roku 1996. Štáb ČT natáčel přímo v angolském záchytném centru. Podmínky jsou tam i přes pomoc mezinárodních organizací nevyhovující. Vláda uprchlíky postupně přesouvá do táborů ve vnitrozemí. Potřebné kapacity se ale daří budovat jen pomalu.

Video Události
video

Události: Štáb ČT natáčel v záchytném uprchlickém centru v Angole

„Jsme na severu Angoly, asi pět kilometrů od Demokratické republiky Kongo, v záchytném centru pro uprchlíky. Na každém kroku tu vyprávějí příběhy o pekle, které nechali za sebou. Jeden za všechny – Theresa sem utekla s manželem a devíti dětmi. Dalších pět členů rodiny jim zabili,“ říká reportérka ČT Dana Zlatohlávková. Štáb ČT je v táboře pro ty, kteří přežili, jedním z mála možných rozptýlení.

Potraviny dostávají lidé na příděl jednou měsíčně 

Přijímací centrum je beznadějně přeplněné. Registrovaných je pět a půl tisíce lidí, realita se ale každým dnem mění. Mezinárodní organizace si rozdělily oblasti působnosti. Někdo se stará o vodu, toalety, hygienu či odpadky.

„Je tu velký problém s průjmy, děti umírají,“ říká humanitární pracovník Norwegian Church Aid Torleiv Tislevoll. Nejmenší děti dostávají speciální stravu, stejně jsou ale vidět případy podvýživy. Nekonečné fronty vedou k distribuci ostatních potravin. Rozdávají je jednou měsíčně na základě přídělových lístků, popisuje reportérka ČT.

„Na člověka je to třináct a půl kila kukuřičné mouky, kilo fazolí, sůl, oleje je míň než litr,“ říká humanitární pracovník UNHCR. Kdo může, pokouší se přilepšit si, někdo vyrábí a prodává uhlí, někdo nakoupil v nedalekém městě a snaží se prodávat s přirážkou.

Vláda je postupně z provizoria přijímacího centra přesouvá do tábora dál od hranice. „První část tábora je hotová, teď stavíme druhou,“ říká Pedro Ambroso Fernandes z ministerstva kultury a sportu.

V létě do tábora přicházely stovky lidí denně, v poslední době se stáčejí spíš do sousední Zambie. Do konce roku by ale podle odhadů mohlo být v Angole až 50 tisíc uprchlíků, dodává Zlatohlávková.