Tisícovka lidí ve Varšavě uctila památku upáleného Poláka

Více než tisícovka Poláků se v pondělí večer ve Varšavě zúčastnila demonstrace k uctění krajana, který se v centru hlavního města zapálil na protest proti vládě konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Demonstranti se nejprve mlčky shromáždili u Paláce kultury, kde se 19. října čtyřiapadesátiletý Piotr Szczensny zapálil. 

Demonstrace k uctění oběti Piotra Szczensnyho
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

„Probuďte se! Ještě není pozdě!“ znělo heslo „vzpomínkového pochodu“, citující z letáku, který Szczensny rozhazoval před svým činem, aby jako „obyčejný, šedý člověk“ burcoval proti poměrům. „Miluji svobodu nade vše. Proto jsem se rozhodl upálit a doufám, že moje smrt pohne svědomím,“ napsal v letáku, v němž také obvinil vládu z porušování občanských svobod.

Většina demonstrantů přišla podle listu Gazeta Wyborcza v černém či šedém oblečení. Následně vytvořili lidský řetěz a vyrazili husím pochodem k sídlu PiS, kde už velmi nahlas zazněly hlavní požadavky z letáku. Dav pokaždé vykřikl: „Protestuji!“

Rozdílné reakce

Akce vyvolala mezi přihlížejícími rozdílné ohlasy. „Nechápu, co ten člověk provedl, aby z něj dělali hrdinu,“ prohlašoval starší muž, zatímco jeho kolega na dav křičel: „Proč blokujete celou Varšavu? Nám je dobře díky vládě PiS.“

„Už navždy zůstane (Szczensny) symbolem toho, co způsobila vláda. Tomu se nedá zabránit,“ řekla deníku penzistka Halina.

Szczensny po sobě zanechal manželku, syna a dceru. Dříve se osm let léčil z depresí. V dopisech na rozloučenou ale podle syna žádal, aby jeho čin nebyl spojován s jeho nemocí.