Belgický soudce propustil Puigdemonta z vazby, stále mu ale hrozí vydání do Španělska

Belgický soud propustil z vazby odvolaného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři bývalé ministry, na které Madrid vydal evropský zatykač. Soudce teď bude rozhodovat, jestli se zatýkacím rozkazem bude řídit. Politikům hrozí ve Španělsku až 25 let vězení kvůli protiústavnímu vyhlášení nezávislosti autonomního regionu.

Soudce se rozhodl pětici podmínečně propustit. Soud ale ještě bude rozhodovat, zda uplatní evropský zatýkací rozkaz, uvedla vlámská televize VRT.

„Na svobodě a bez kauce. Naše myšlenky směřují ke kolegům nespravedlivě uvězněným státem, jemuž jsou demokratické postupy vzdálené,“ napsal Puigdemont na Twitteru na adresu španělské justice a osmi členů sesazené katalánské vlády, kteří jsou od čtvrtka ve španělské vazební věznici kvůli obvinění ze vzpoury.

Puigdemont i další bývalí ministři nesmí Belgii opustit bez povolení a úřadům jsou povinni poskytnout podrobnosti o svém ubytování. Belgická prokuratura potvrdila, že výslech pětice Katalánců se uskuteční 17. listopadu. Slyšení bude neveřejné, uvedla prokuratura v prohlášení. Už v úterý se do Bruselu chystá okolo dvou stovek starostů katalánských obcí a měst, kteří chtějí protestovat proti uvěznění členů sesazené katalánské vlády a dostat celou věc do širšího mezinárodního povědomí.

Puigdemont a ostatní politici jsou v Belgii už týden. Odjeli tam poté, co je španělská vláda sesadila kvůli jednostrannému vyhlášení nezávislosti ze strany Katalánska. Expermiér „má velmi jasno v tom, že chce až do voleb mít možnost veřejně vystupovat“, což by ve Španělsku kvůli jeho očekávanému uvěznění nebylo možné, sdělil jeho advokát.  

Odvolaný katalánský premiér již dříve oznámil, že hodlá s belgickou justicí plně spolupracovat. Pokud by se proti případnému rozhodnutí o vydání do Španělska odvolal, mohl by vzhledem k zákonným lhůtám zůstat v Belgii více než dva měsíce, tedy i v době předčasných voleb do katalánského parlamentu.

Politolog Bořivoj Hnízdo se obává, že stíhání separatistů může vést ještě k větší polarizaci mezi zastánci nezávislosti a stoupenci jednotného Španělska. „Zdá se, že čtyřicet let kompromisu ve Španělsku po Frankovi trochu končí,“ konstatoval Hnízdo.

Šéf katalánské větve Podemos založil novou separatistickou stranu

Z čela katalánské strany Podem, která je tamní větví španělské partaje Podemos, odešel Albano Dante Fachin. K odchodu z vedení strany ho vyzval vůdce celošpanělské organizace Pablo Iglesias, kterému vadil Fachinův separatismus.

„Do voleb 21. prosince nepůjdu s jednou stranou, ale pokud by se nám podařilo vytvořit nějakou společnou frontu, té se zúčastníme,“ reagoval Fachin na svůj odchod z Podem s tím, že registroval novou stranu, která by se chtěla podílet na předvolební koalici s hlavními separatistickými formacemi.

Předčasné regionální volby jsou vypsány na 21. prosince. Puigdemont již vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice, jejímž cílem bude osvobození politických vězňů a vytvoření katalánské republiky.

Jenže podle aktuálních průzkumů by katalánské separatistické strany mohly v předčasných volbách přijít o absolutní většinu, která jim v říjnu umožnila jednostranně vyhlásit nezávislost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump vyhlásil stav energetické nouze a dal milosti v případu útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA, zrušil příslušné regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Odvolal rovněž čtyři vysoké vládní úředníky jmenované svým předchůdcem Joem Bidenem. Na domácí půdě také v rámci dalších rozhodnutí po své inauguraci omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Podepsal také příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA.
05:19Aktualizovánopřed 1 mminutou

Slovenský parlament jedná o opozičním návrhu odvolat vládu

Slovenská vláda nezlepšila kvalitu života obyvatel země a vládní politici připustili možnost odchodu Slovenska z Evropské unie, zdůvodnil ve sněmovně předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka opoziční návrh vyslovit nedůvěru kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer). Opoziční strany nemají v parlamentu většinu, která je k odvolání vlády potřebná.
před 17 mminutami

USA odstoupí z Pařížské dohody, Trump odložil zákaz TikToku

Nový americký prezident Donald Trump podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Mezi dalšími příkazy je i odložení zákazu aplikace na sdílení krátkých videí TikTok nebo zahájení vystoupení ze Světové zdravotnické organizace (WHO).
01:40Aktualizovánopřed 51 mminutami

Nejdůležitější Trumpův krok je milost pro útočníky na Kapitol, míní politolog

„Je to velká smršť exekutivních akcí hned v první den nového prezidentství,“ říká o prvních krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa politolog Jakub Dopieralla, který ze symbolického hlediska považuje za nejdůležitější milost, kterou Trump udělil 1500 obviněným z útoku na Kapitol. „Někteří z nich dostali velmi dlouhé tresty vězení, jednalo se o pokus o státní převrat a zvrácení demokratických výsledků voleb. Takže to z hlediska legitimity americké demokracie a legitimity a uznávání předchozích volebních výsledků považuji za velmi problematické,“ dodal.
před 1 hhodinou

Požár hotelu v tureckých horách má nejméně deset obětí

Požár v hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka, který tam vypukl v úterý nad ránem, si vyžádal nejméně deset obětí, informovala agentura Anadolu. Dalších 32 osob bylo podle ní zraněno. V hotelu bylo přes dvě stě lidí. České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi.
před 2 hhodinami

Senát USA jednomyslně schválil Rubia jako ministra zahraničí

Novým americkým ministrem zahraničí bude floridský senátor Marco Rubio. Do funkce ho v pondělí jednomyslně schválil Senát Kongresu USA. Politik, označovaný za jestřába v přístupu k Číně, Íránu či Kubě, se díky podpoře zákonodárců obou stran stal prvním potvrzeným členem rodící se vlády prezidenta Donalda Trumpa, informují americká média.
05:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Potraty v Evropě: právo pro některé, boj pro miliony dalších

Reprodukční práva jsou v posledních měsících středem politických debat po celém světě. Přístup k potratům byl jedním z ústředních témat volební kampaně, po níž se úřadu ujal Donald Trump. Evropa se také ocitla na křižovatce liberální politiky a restriktivních zákonů. A protože hnutí pro život získávají na síle po celém světě, usilují účastníci kampaní s opačným názorem o to, aby byl v celé EU zaručen bezpečný přístup k potratům. Od Maďarska přes Itálii, Francii, Finsko a dál se zaměřujeme na práva na potrat z evropské perspektivy*.
před 4 hhodinami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump již v aréně Capital One podepsal své první exekutivní příkazy, poté zamíří do Bílého domu a chopí se svých pravomocí. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...