Velký zátah v Saúdské Arábii. Zadržen byl i konkurent korunního prince v boji o trůn

Úřady v Saúdské Arábii zadržely při protikorupčním zásahu desítky současných i bývalých ministrů a jedenáct členů královské rodiny. Je mezi nimi i jeden z nejbohatších lidí v zemi, princ Valíd bin Talál. Zadržen byl také mocný šéf saúdské Národní gardy, princ Mutab bin Abdalláh, který je přímý člen královské rodiny a možný následník trůnu. Nový protikorupční výbor založil v sobotu korunní princ Muhammad bin Salmán. Podle agentury AP chce vyřadit své konkurenty z mocenského boje.

Muhammad bin Salmán
Zdroj: Reuters/Courtesy of Saudi Royal Court Autor: Bandar Algaloud

Zadržení prince bin Talála potvrdily agentuře AP zdroje z jeho investičního podniku Kingdom Holding. Miliardář a člen vládnoucího klanu Saúdů je jednou z jeho nejvýraznějších postav v zemi. Investoval mimo jiné do společností Twitter, Apple, Citigroup či hotelového řetězce Four Seasons. Je také jedním ze zastánců posilování ženských práv ve velmi konzervativní islámské zemi.

  • Akcie v Rijádu v reakci na protikorupční zátah oslabily, nejvíce společnost Kingdom Holding zadrženho prince Valída bin Talála.

Princ Mutab bin Abdalláh od roku 2010 vedl Národní gardu, sílu o 260 tisících mužů schopnou konkurovat armádě. Podle AP byl považován za jednoho z možných budoucích kandidátů na trůn a soupeře korunního prince Muhammada bin Salmána. Právě ten v sobotu založil nový protikorupční výbor, který razii nařídil.

„Naše vlast nebude moci existovat, dokud nebude vymýcena korupce a lidé zodpovědní za ni nebudou pohnáni ke spravedlnosti,“ uvádí se v dekretu o vzniku výboru. Již v září však bylo zadrženo několik desítek oponentů saúdskoarabských vládců, mezi nimi duchovní, intelektuálové i aktivisté.

Analytici: Salmán si jistí trůn

Letos v létě byl z nástupnictví na trůn vyřazen další možný kandidát Muhammad bin Najíf, který do té doby vedl ministerstvo vnitra. Podle AP se odstraněním obou soupeřů ujal korunní princ kontroly celého bezpečnostního aparátu a posílil své nástupnické šance.

A analytici upozorňují, že cílem nynějšího zátahu není jen vymýtit korupci, ale právě odstranit opozici vůči korunnímu princi, který se snaží prosadit kontroverzní reformy reagující především na klesající ceny ropy, na níž je ekonomika země závislá. I Muhammad bin Salmán je zastáncem opatrného posilování ženských práv, do země se snaží nalákat zahraniční turisty. Omezil státní výdaje v některých částech ekonomiky a plánuje velký rozprodej státního majetku.

„Celé je to o konsolidaci moci a o frustraci z toho, že reformy nepostupují dostatečně rychle,“ cituje agentura Reuters nejmenovaného ekonoma v jedné z bank působící v oblasti. „Vlna zatýkání může znamenat, že se princ Muhammad místo hledání spojenců snaží dostat pod pevnou kontrolu vládnoucí rodinu, armádu a Národní gardu, aby se postavil opozici proti svým reformám a válce v Jemenu, která podle všeho narůstá v řadách královské rodiny i armády,“ řekl analytik James Dorsey ze singapurské Školy pro mezinárodní studia.

Nový orgán má právo vyšetřovat, zatýkat, zakazovat cestování, zmrazovat účty a portfolia, sledovat finanční toky a aktiva jednotlivců zapojených do korupčních praktik. Zabývat se hodlá zejména okolnostmi záplav v Džiddě v roce 2009, při nichž v rudomořském pobřežním městě zahynulo 122 lidí. Událost vyvolala obecnou kritiku zkorumpovaného úřednictva a podezření ze zneužití peněz určených na kanalizaci.