Uprchlých Rohingů je skoro milion. OSN mluví o nejrychlejší migrační krizi

Už téměř milion muslimských Rohingů našlo útočistě v Bangladéši. Ze sousedního buddhistického Maynmaru uprchli před násilím a etnickými čistkami. Na mezinárodní dárcovské konferenci v Ženevě to uvedl bangladéšský delegát. Cílem konference je pomoci získat do února 434 milionů dolarů, které jsou podle OSN nutné, aby Rohingové dostali náležitou pomoc.

Uprchlíci z řad Rohingů
Zdroj: REUTERS Autor: Hannah McKay

Částka je určena pro 1,2 milionu lidí v oblasti bangladéšského města Cox's Bázár, kde se soustřeďuje většina rohingských uprchlíků. Jedná se o 900 tisíc Rohingů z Myanmaru a 300 tisíc místních obyvatel, kteří krizí rovněž trpí.

Rohingové čelí v Myanmaru dlouhodobě diskriminaci. Úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Myanmaru jsou nelegálně.

Příslušníkům menšiny proto odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v myanmarském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

Bangladéš odmítá „nepodloženou a zlomyslnou myanmarskou propagandu, podle níž jsou Rohingové nelegálními imigranty z Bangladéše“, prohlásil bangladéšský delegát v Ženevě. „Fakt, že Myanmar odmítá uznat etnickou identitu Rohingů, je překážkou“ v bilaterálních rozhovorech, jejichž cílem je řešení krize, dodal delegát.

Myanmarská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě.

Podle aktuální bilance OSN uprchlo od tohoto data do Bangladéše 603 tisíc Rohingů, z toho polovinu tvoří děti. Připojili se k více než 300 tisícům rohingským běženců, kteří tam žili již dříve.

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti a Myanmar obvinila, že provádí etnickou čistku této muslimské menšiny. Tamní vláda obvinění odmítá.