Obyvatelé Benátek a Lombardie se vyslovili pro větší autonomii

Severoitalské regiony Benátky a Lombardie se v nezávazných referendech vyslovily pro větší autonomii na centrální vládě. V Benátkách přišlo volit 57,2 procenta voličů a 98,1 procenta z nich si přeje více autonomie. V sousední Lombardii k urnám došlo 38,5 procenta voličů a více pravomocí chce 98 procent z nich, informovala agentura ANSA. Italský premiér Paolo Gentiloni dal rozhovorům o větší autonomii obou regionů zelenou. Uvedl to guvernér Lombardie Roberto Maroni.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Odstředivé tendence v Itálii

„Potvrdil (premiér) diskusi o všech oblastech, na něž pamatuje ústava. Počítá se s tím, že se zapojí i ministerstvo financí (kvůli koordinaci daňového systému),“ tvrdí Maroni. 

Voliči se v nedělních nezávazných referendech jasně vyslovili pro to, aby na oba regiony přešlo z ústřední vlády více pravomocí. Hlasování iniciovala dříve separatistická Liga severu.

„Můžeme psát novou stránku historie: Regiony, které chtějí více pravomocí, je dostanou,“ řekl v Miláně guvernér Lombardie Roberto Maroni. Stejně jako jeho kolega z regionu Benátky Luca Zaia hodlá výsledků referenda využít jako silný mandát pro jednání s centrální vládou v Římě.

Jako první téma, které hodlá nastolit, uvedl Maroni více příjmů z daní, které odvádí region do italského rozpočtu. Zaia řekl, že Benátky se budou ucházet o autonomii ve „všech 23“ oblastech, které mohou být podle ústavy převedeny na region, a budou žádat zpět „devět desetin ze (svých) daní“, napsala agentura ANSA.

Guvernér Benátek Luca Zaia
Zdroj: Reuters
Autor: Manuel Silvestri

Lombardie, s finančním centrem Milánem, se na hrubém domácím produktu Itálie podílí 20 procenty a region Benátky deseti procenty. Obyvatelé těchto bohatých regionů si ale dlouhodobě stěžují, že se jim vrací z jejich daní, které odvádějí do Říma, příliš málo.

Oba regiony usilují také o více autonomie v oblasti migrace, bezpečnosti či školství. Na rozdíl od referenda ve španělském Katalánsku se italská referenda konala v rámci ústavy, která umožňuje, aby regionům, které o nějakou formu autonomie požádají, parlament vyhověl.

Italská ústava již poskytuje různou míru autonomie pěti italským regionům. Jde o převážně o německy mluvící Trident-Horní Adiže, Valle d'Aosta s 60 procenty francouzských mluvčích, dále ostrovy Sardinie a Sicílie a nakonec region Furlansko-Julské Benátky.