Naverbované, zmrzačené, zabité. OSN poukazuje na 8 tisíc dětských obětí válek

Přes osm tisíc dětí bylo loni zabito nebo zmrzačeno ve světových konfliktech. Ve výroční zprávě o osudu dětí ve válkách to uvedl generální tajemník OSN António Guterres. Vyzval přitom účastníky ozbrojených konfliktů, aby brali ohledy právě na bezpečnost dětí.

Video Studio ČT24
video

OSN upozorňuje na tisíce loňských obětí válek z řad dětí

Jen v Afghánistánu se loni oběťmi bojů stalo přes 3500 dětí, což je 40 procent všech dětských válečných úmrtí a nejvyšší počet, jaký byl v Afghánistánu zaznamenán, uvádí se ve zprávě.

„Generální tajemník OSN apeluje na účastníky konfliktů, aby dbali na svou odpovědnost chránit děti, v souladu s jejich povinnostmi danými mezinárodním humanitárním právem a lidskými právy,“ uvedl mluvčí Stéphane Dujarric.

Za alarmující označuje OSN i účast dětí v konfliktech se zbraní v ruce. V Somálsku a v Sýrii se loni ve srovnání s rokem 2015 dvojnásobně zvýšil počet dětí zverbovaných do ozbrojených skupin.

V Jižním Súdánu orgány OSN zaznamenaly 169 případů, kdy byly děti přinuceny bojovat ve vládních jednotkách. Podle zprávy generálního tajemníka šlo o víc než tisíc dětí.

 

Velký problém jsou i únosy. Po tříletém vyjednávání se podařilo dohodnout propuštění 106 dívek unesených islamistickou skupinou Boko Haram v Nigérii.

„Nyní jsou dívky v pořádku, připravené opět žít se svými rodinami v komunitě v Šibúku, kde budou pokračovat ve školní docházce,“ prohlásila tamní ministryně pro ženské záležitosti a sociální rozvoj Jummai Hassanová. Dívky musely projít terapií, která je měla na návrat do běžného života připravit.