Ze Severní Koreje bylo hlášeno zemětřesení, možná jde o důsledek exploze

Ze Severní Koreje bylo hlášeno zemětřesení o síle 3,4 stupně s ohniskem na zemském povrchu. Informovaly o tom úřady sousedních zemí. Čínská geologická služba uvedla, že se zřejmě jedná o důsledky exploze. Jihokorejská meteorologická agentura naopak otřesy dává do souvislosti s tektonickou činností. K názoru, že nešlo o nový severokorejský jaderný test, se přiklonil i norský seizmologický ústav Norsar.

Podobná zemětřesení v minulosti obvykle následovala po zkouškách jaderných zbraní. Pchjongjang ve čtvrtek sdělil, že chystá dosud nejsilnější test vodíkové bomby.

Zemětřesení bylo zjištěno v okrese Kilju v provincii Severní Hamgjong, kde se nachází severokorejská jaderná stanice, uvádí jihokorejská meteorologická agentura. Ta také uvedla, že analyzuje povahu zemětřesení a její počáteční pohled byl, že to byly přirozené otřesy spojené s tektonickou činností, protože nebyly zjištěny žádné zvukové vlny specifické pro zemětřesení způsobená člověkem.

/*json*/{"map":{"lat":40.945797434160895,"lng":127.8534765227906,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":40.95993757591983,"lng":129.32144165039062,"type":"1","description":"Okres Kilju"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Čínská oficiální zpravodajská agentura Xinhua podle Reuters uvedla, že epicentrum bylo zhruba na stejném místě jako podobné mělké zemětřesení z 3. září, které, jak se následně ukázalo, bylo způsobené zatím posledním a největším jaderným testem Severní Koreje, kdy byly zaznamenány otřesy o síle kolem šesti stupňů.

Dosud vyhodnocené seizmické signály mluví spíše pro následný otřes nebo skalní sesuv v důsledku velkého podzemního jaderného testu ze 3. září, citovala z prohlášení Norsaru agentura DPA.

Rada bezpečnosti OSN v reakci na něj po iniciativě Spojených států přijala minulý týden sankce omezující dovoz ropy do KLDR a vývoz textilu. Severokorejský ministr zahraničí pak uprostřed ostrých slovních výměn mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a diktátorem Kim Čong-unem v pátek prohlásil, že jednou z reakcí KLDR by mohl být dosud nejsilnější test vodíkové bomby v Pacifiku.

Čínské ministerstvo obchodu podle Reuters v sobotu také uvedlo, že s platností od října omezí  vývoz některých ropných produktů do KLDR a s okamžitou platností zakazuje export zkapalněného zemního plynu do sousední země. Peking zároveň na základě sankcí přijatých minulý týden Radou bezpečnosti OSN v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy již vyhlásil okamžitý zákaz dovozu textilu z KLDR.