V jižních zemích přibývá prvorodiček po čtyřicítce. Česko se drží evropského průměru

Největší rozdíl ve věku prvorodiček je mezi Rumunskem a Itálií. Zatímco v Rumunsku se stávají matkami nejčastěji náctileté dívky, na jihu není porod až po čtyřicátých narozeninách nic výjimečného. Data a trendy popisuje ve své nejnovější publikaci Český statistický úřad. Vychází z údajů Eurostatu a německých demografů.

Nejběžnější věk prvorodiček v zemích Evropské unie se předloni pohyboval mezi 20. a 30. rokem. V tomto věkovém rozmezí se podle dat Eurostatu nacházelo při prvním porodu až sedmačtyřicet procent žen.

Šest zemí se pak vyznačuje tím, že věk více než poloviny prvorodiček směřuje k vyšším hodnotám a pohybuje se tak nejčastěji mezi 30. a 39. rokem. Patří mezi ně Španělsko, Řecko, Itálie, Lucembursko, Irsko a Portugalsko.

V prvních třech zmíněných zemích byl také největší poměr žen, které se staly matkami až po čtyřicátém roce. Ve Španělsku zastávají tyto ženy až 7,4 procent celkového počtu prvorodiček.

Odborníci jsou ale u rodiček ve vyšším věku obezřetní. „Těhotenství ve vyšším věku s sebou nese bezpochyby vyšší riziko potratu, předčasného porodu, vysokého krevního tlaku a cukrovky,“ varuje gynekolog a porodník Michal Koucký.

 Samotný porod u těchto žen navíc nese prokazatelně vyšší riziko poranění porodních cest, což pak může způsobit sestup poševních stěn, dělohy a inkontinenci.

Ženy ve vyšším věku totiž produkují méně hormonů (estrogenů), což vede k nižšímu obsahu vody ve tkáních a omezení jejich pružnosti. „Ženám prvorodičkám po 40. roce věku proto obligátně doporučujeme císařský řez,“ vysvětluje Koucký.

Podotýká, že k císařskému řezu ženy nenutí. Pokud se ale rozhodnou rodit spontánně, měly by s případnými riziky počítat. Problémy jsou totiž nepředvídatelné a není možné je zcela vyloučit. Ve vyšším věku po dosažení termínu navíc stoupá riziko nitroděložního úmrtí plodu. Čím je to způsobeno, však lékaři zatím netuší.

V Rumunsku je nejvyšší podíl náctiletých matek

Naopak nejmladší prvorodičky jsou v Rumunsku. Tam byl předloni zaznamenán nejvyšší podíl dětí narozených náctiletým matkám. Každé osmé dítě porodila žena mladší než 20 let. Podobnou situaci zaznamenali také v Bulharsku, kde tento poměr představoval necelých 12 procent, nebo v Maďarsku (9 procent). Průměrný věk rodiček se přesto neustále zvyšuje a vyšplhal se na hranici 29 let.

Nejvíce prvorodiček v Česku tvořily předloni právě ženy od 25 do 29 let. Ty zastupovaly 36 procent. Druhou nejpočetnější skupinou pak byly matky ve věku od 30 do 34 let, což je asi 32 procent z celkového počtu prvorodiček. Češky se tak drží evropského průměru.

Podle dostupných údajů se u nás narodilo také 13 dětí nezletilým prvorodičkám mladším patnácti let. Ve třech případech se narodilo první dítě matkám, které přesáhly 50 let. Ženám v rozmezí 45-49 let se narodilo celkem 32 prvorozených. To v celkovém poměru představuje méně než dvě procenta.

Každá pátá Němka je bez dítěte

V Německu přibývá stále více bezdětných žen. Loni to byla každá pátá žena ve věkovém intervalu od 45 do 49 let. V kategorii od 65 do 69 let to byla pouze každá sedmá. Podíl bezdětných žen je tak ve spolkové zemi jeden z nejvyšších v Evropě. Podle předběžných odhadů by se ale bezdětnost neměla v následujících letech zvyšovat.

Vzdělání přitom podle německého demografického portálu hraje v tomto problému značnou roli. Při porovnání žen ve věku 45 až 54 let prý nemělo žádné dítě 16 procent z nich s nižším vzděláním, zatímco u vysokoškolaček to byla téměř každá čtvrtá.

Právě vzdělané ženy chtějí podle německého portálu své schopnosti a vědomosti využít v adekvátním zaměstnání. Pokud stojí před rozhodnutím, kdy si musí vybrat mezi prací a rodinou, častěji volí právě povolání a kariéru. Obtížněji si hledají také životního partnera pro založení rodiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na ministerstvo obrany v Damašku

Izraelská armáda oznámila, že zaútočila na ministerstvo obrany v syrském hlavním městě Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters udeřila v rámci odvety za útoky na drúzy, bezpečnostní síly uvádějí mrtvé a zraněné. Svědek agentury uvedl, že izraelský letecký úder zasáhl také oblast u syrského prezidentského paláce. Jeruzalém avizoval, že chce pokračovat v úderech, dokud vláda nestáhne z oblasti své síly. Syrské ministerstvo nicméně večer ohlásilo, že z města Suvajda na jihu začalo stahovat armádu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Americké zbraně jsou už na cestě na Ukrajinu, oznámil Trump

Dodávky amerických zbraní již směřují na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to prohlásil prezident USA Donald Trump. Dodal, že za vojenské dodávky zaplatí NATO a Spojené státy nevyšlou na Ukrajinu žádné vojáky. Napadená země mezitím hlásí další mrtvé po ruských útocích.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusové udeřili na nákupní centrum. Ukrajina hlásí mrtvé a raněné

Nejméně dva lidé zahynuli a více než dvě desítky dalších utrpěly ve středu vpodvečer zranění při ruském leteckém úderu na nákupní centrum a tržiště ve městě Dobropillja na východě Ukrajiny, které leží asi dvacet kilometrů západně od fronty. Šéf správy Doněcké oblasti Vadym Filaškin upozornil, že další lidé mohli zůstat pod sutinami a pátrání po nich pokračuje.
před 6 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 6 hhodinami

Izraelskou vládu opouští další strana

Izraelská ultraortodoxní strana Šas se rozhodla odejít z vlády premiéra Benjamina Netanjahua, píše agentura Reuters. Podle ní však v parlamentní koalici zůstává, kabinet si tak ve 120členném Knesetu drží nejtěsnější většinu. V úterý opuštění vlády oznámila ultraortodoxní strana Jednotný judaismus tóry, která se ovšem stáhla i z koalice. Důvodem jsou pro obě uskupení dlouhodobé spory o výjimkách z branné povinnosti pro ultraortodoxní studenty židovských škol.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

EK navrhla rozpočet dva biliony eur na období let 2028 až 2034

Evropská komise navrhla rozpočet na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur (49,21 bilionu korun), uvedl eurokomisař pro rozpočet Piotr Serafin. Finanční plán klade důraz na hospodářskou konkurenceschopnost a obranu, zároveň usiluje o reformu pravidel týkajících se dotací pro zemědělství a hospodářský rozvoj. V následujících měsících začne jedno z nejsložitějších vyjednávání, ke kterému v Bruselu dochází.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na Kubě přibývá žebráků. Jde jen o přestrojení, tvrdila ministryně

Kubánská ekonomika se dál propadá a přibývá chudých a lidí bez domova. Vlnu kritiky proto vyvolalo prohlášení tamní ministryně práce Marty Eleny Feitó Cabrerové, že na ostrově nejsou žebráci. Podle ní jsou to jen lidé, kteří se za žebráky převlékají a vydávají. „Tito lidé nehledají mezi odpadky jídlo. Ve skutečnosti sbírají suroviny a nelegálně vydělávají v oblasti recyklace materiálů,“ prohlásila. Proti výrokům se poté ohradil i kubánský prezident Miguel Díaz-Canel a politička podala rezignaci.
před 8 hhodinami
Načítání...