
Zpravodaj ČT: Konec války s IS je v Iráku blízko
Před dvěma dny armáda zahájila ofenzivu v západoirácké provincii Anbár, kde se nacházejí poslední bašty Islámského státu v Iráku. Území pod kontrolou IS leží především na hranici se Sýrií v údolí řeky Eufrat. Samozvaný Islámský stát, který v roce 2014 kontroloval asi třetinu Iráku, v posledních letech přišel o značnou část území v Iráku i v Sýrii.
Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon na Twitteru napsal, že IS na dvou místech v Iráku, kde ještě má pod kontrolou nějaká území, čelí silné ofenzivě tamní armády.
Irácké letectvo s podporou mezinárodní letecké koalice vedené USA už začátkem měsíce začalo podnikat na Havídžu nálety, které byly zaměřeny na základny IS a sklady zbraní. Při náletech mezinárodní koalice bylo podle Dillona dosud zasaženo 29 cílů v Havídži a 34 v Anbáru.
V červenci tamní armáda osvobodila z rukou IS Mosul a o měsíc později islamisty vytlačila z města Tall Afar, které leží západně od Mosulu.
Kirkúk si nárokuje Bagdád i Kurdové
Plány dobýt Havídžu komplikovaly spory mezi iráckou armádou, šíitskými ozbrojenými skupinami a kurdskými silami. Havídža se nachází asi 240 kilometrů severně od hlavního města Bagdádu. Patří k sporné severoirácké provincii Kirkúk, kterou si nárokuje Bagdád i kurdská autonomie v Iráku. Příští týden by obyvatelé Kirkúku měli spolu s lidmi žijícími v iráckém Kurdistánu hlasovat v referendu o nezávislosti Kurdistánu.
Mluvčí irácké armády generál Jahjá Rasúl oznámil, že v bojích budou iráckou armádu nadále podporovat kurdští pešmergové, a to navzdory napětí mezi Bagdádem a Irbílem kvůli sporné provincii Kirkúk. Podle jeho odhadů se v současné chvíli v Havídži nachází asi 800 až 1500 bojovníků IS.
Vláda v Bagdádu s referendem nesouhlasí, označila ho za protiústavní a zdůraznila, že rozdělení země může region destabilizovat.